Reklama

Reklama

Awantura o spektakl. Krakowska ​fundacja apeluje do Zbigniewa Ziobry

Fundacja im. Zygmunta Starego wystosowała list otwarty do szefa resortu sprawiedliwości, a od dziś także prokuratora generalnego, w którym "stanowczo protestuje przeciwko działaniom Prokuratury Rejonowej w Krakowie, która wszczęła śledztwo w związku z doniesieniem w sprawie spektaklu 'Neomonachomachia'". W liście zawarto także prośbę o objęcie osobistym nadzorem przedmiotowego postępowania.

Przypomnijmy, że Prokuratura Rejonowa w Krakowie wszczęła śledztwo ws. "obrazy uczuć religijnych", do której miało dojść podczas spektaklu plenerowego "Neomonachomachia".

Teatr KTO wystawił "Neomonachomachię" na Rynku Głównym w październiku ubiegłego roku. Przedstawienie nawiązuje do dzieła Ignacego Krasickiego "Monachomachia" i "Konrada Wallenroda" Adama Mickiewicza. W założeniu spektakl miał być "parafrazą satyry na współczesne życie polityczne, religijne i obyczajowe". 

Jak informowała "Gazeta Wyborcza", spektakl nie spodobał się części widowni, w następstwie czego sześciu widzów złożyło doniesienie do prokuratury. Zdaniem widzów "sprofanowano pieśni religijne i patriotyczne" - m.in. podstawiono pod melodię pieśni "My, Pierwsza Brygada" słowa: "Mamono - ciebie uwielbiamy. I władzę - w niej do kasy klucz. Ojczyznę w sztandarach mamy, a w sercu - mamony głód". Dodatkowo wskazano na "haniebne" wykorzystanie melodii "Boże, coś Polskę" oraz kropidła i habitu.

Reklama

"Stwierdzam, że w spektaklu tym nie ma żadnych elementów, które by w najmniejszym stopniu choćby tylko uprawdopodabniały takie podejrzenie. Przywołane zarzuty formułować mogą tylko osoby, które mają podstawowe problemy z rozumieniem utworów literackich. Nie wolno jednak pozwalać na to, aby indywidualne ograniczenia intelektualne generowały normy interpretacyjne lub społeczne" - pisze w liście do ministra Zbigniewa Ziobry prezes Fundacji im. Zygmunta Starego.

"Rzeczą oczywistą jest to, że twórczość artystyczna może się nie podobać, naturalne jest prawo do krytyki i protestów przeciwko dziełom artystycznym. Niedopuszczalne natomiast jest przesłuchiwanie twórców bez wystarczających i zdecydowanych powodów" - pisze prezes fundacji, nawiązując do przesłuchania scenarzysty i reżysera spektaklu.

"Przesłuchiwanie autora w sprawie jego dzieł jest nękaniem i przykro kojarzy się z poprzednią epoką. Jeśli ktoś został znieważony w tej sprawie, to tylko poeta Bronisław Maj i reżyser Jerzy Zoń" - czytamy dalej.

"Jestem przekonany, że sposób działania Prokuratury Rejonowej wynika ze źle rozumianej nadgorliwości i jest sprzeczny z celami, jakie stawia sobie Pan Minister. W związku z tym, interwencja Pana Ministra jako Prokuratora Generalnego jest szczególnie uzasadniona, a objęcie nadzorem doprowadzi sprawę do szybkiego umorzenia postępowania z powodu braku naruszenia prawa" - dodaje autor listu.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy