Reklama

Reklama

Audyt rządów PO-PSL. Debata w Sejmie

Ministrowie w gabinecie premier Beaty Szydło przez ponad dziesięć godzin przedstawili w Sejmie wyniki audytu rządów PO-PSL w swoich resortach. Od godz. 20.50 trwała burzliwa debata nad audytem. Padło wiele wzajemnych oskarżeń. O godz. 1.00 Sejm przyjął raport z audytu do wiadomości.

01.00 [Koniec relacji na żywo]

00.58

Większością głosów posłów PiS Sejm przyjął raport do wiadomości. 

Jednak posłowie nie kończą pracy. Sejm przechodzi do kolejnych punktów harmonogramu. 
00.56

Głos zabiera premier Beata Szydło. - Będziemy mieć problem, żeby się dogadać, skoro wy nie czytanie i nie słuchacie ze zrozumieniem. Od godz. 9 rano rozmawiamy - mówi premier.

00.55

- Gdzie jest raport, gdzie jest raport! - skandują posłowie. 

00.54

- Mamy głosować raport, którego nie ma. To głosowanie będzie nieważne. Sejm nie może głosować nad dokumentami, których nie ma - grzmi z mównicy Rafał Grupiński z PO.

00.53

Reklama

- Debata jest trudna, bo nie mogliśmy się zapoznać z dokumentem. Przed pół roku nie zrobiliście nic, nie macie o czym dyskutować - mówi Sławomir Neumann z PO.

- Wzywamy każdego ministra na uczciwą debatę jeden na jeden, panią też pani premier. Proszę się nie bać, nie oszukujcie Polaków.

00.51

Ryszard Petru pyta premier "czy państwo działa". - Bo macie problem z drukowaniem. Nie możecie wydrukować wyroku TK, audytu. Gdzie jest ten raport? To audiobook. Nikt z państwa nie wyciągnął wniosku na przyszłość. Kontynuujecie jałowy spór - mówi Petru.

00.50

Sejm odrzucił wniosek ws. głosowania imiennego nad audytem. 

00.48

Piotr Apel prosi o przerwę do czasu, dopóki posłowie nie dostaną audytu w formie papierowej. - Bo nie ma nad czym głosować - argumentował. 

Marszałek Kuchciński poddaje ten wniosek pod głosowanie. Sejm wniosek odrzucił. 

00.47

- Składam wniosek o przyjęcie raportu - powiedziała Beata Kempa.

00.44

- Udaje nam się odbudowywać to co wy zniszczyliście - oświadczyła Beata Szydło. - Zawsze będziemy bronić interesów Polski, ale nie na kolanach. 

- Polacy mają dość egoizmu, marnotrawstwa i pogardy, symboli waszej władzy.

- Wiem, że wam jest wstyd, bo osiem lat boli - dodała.

Szydło zapowiada, że odpowiedzi na wszystkie pytania zostaną odesłane do klubów.

Premier schodzi z mównicy, a klub PiS bije brawa.

00.43

- To nie jest informacja zamknięta. Każdego dnia dowiadujemy się nowych rzeczy, pojawiają się nowe fakty. Ta informacja będzie poszerzana. Będziemy cały czas informować polskie społeczeństwo, jaki stan pozostawiliście za sobą.

- Jest dobra wiadomość, te osiem lat jest już za nami. Będziemy stosowne wnioski składać wnioski w prokuraturze i w NIK, i we wszystkich instytucjach, które powinny zająć się tymi sprawami - zapowiada premier. 

- Dzisiaj mieliście szansę merytorycznie odnieść się do tych informacji. Państwo wolicie krzyczeć, zamiast słuchać i wyciągać wnioski. Wolicie wzniecać awantury, bo nie myślicie w kategoriach dobra wspólnego. Waszym celem jest podburzanie i straszenie ludzi, wynoszenie polskich spraw zagranicę - grzmi Beata Szydło.

Słowa premier wywołały krzyki ze strony opozycji. 

00.36

Odpowiedzi na pytania posłów udziela premier Beata Szydło. - Prawda była potrzebna Polakom, że wy nie mieliście odwagi rozliczyć się ze swoich rządów, a rządziliście długo. W ciągu ośmiu lat można zrobić dużo, ale można dużo zepsuć. Wy jesteście tym drugim przypadkiem - mówi premier.

- Wielu posłów PO słuchało z niedowierzaniem tego, co przedstawiali ministrowie. Trudno im było uwierzyć, że rząd PO i PSL robił takie rzeczy. To dla was trudna dyskusja bo trudno jest się przyznawać do błędów. Politycy mają obowiązek rozliczać się przed społeczeństwem. Te osiem lat dzisiaj, okazuje się, że pięknie pomalowana ściana była tylko fasadą. Mówię to z przykrością. Wolałabym dzisiaj mówić, że polski rząd PiS kontynuuje dobre projekty przygotowane przez poprzedników - podkreśla premier.

- Ale niestety rzeczywistość jest inna. Ta prawda należy się przede wszystkim obywatelom, bo to polscy obywatele zobowiązują nad do pełnienia w ich imieniu zadań, które nam powierzają - mówi premier.

- To co usłyszeliście, to są fakty i prawda. 

00.35

Marek Suski z PiS "gratuluje PO dobrego samopoczucia, po tym wszystkim co tutaj wysłuchaliśmy". 

00.34

- Rządy PO to czas największych katastrof. Czy ktoś poniósł odpowiedzialność? - pyta Wojciech Skurkiewicz. 

00.29

- Jestem pod wrażeniem socjotechniki, którą stosujecie. "Coś wiem ale nie powiem". Widać PRL minął, ale metody pozostały. Nie jesteście tego audytu nawet zapisać, takie macie cyniczne i wyrachowane metody działania. Pani premier, za kogo macie Polaków. Sądzicie, że nie są w stanie ocenić waszych kłamstw? - pyta Urszula Augustyn z PO.

00.23

- Ojczyzna jest to zbiorowy obowiązek. To Norwid. W wydaniu rządów PO-PSL to wielkie zbiorowe żerowisko - atakuje rząd PO-PSL Joanna Lichocka z PiS. 

00.22

- Co oprócz oskarżania poprzedników zamierzacie robić? - pyta Krystian Jarubas z PSL. - Mija pół roku waszych rządów, ile wasza dobra zmiana ma beneficjentów?

00.21

- Dlaczego pomagacie tylko swoim? To Himalaje hipokryzji. Doszło do tego, że zmieniacie ustawy, żeby zatrudnić swoich - pytał Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej.

- Wpadkę w Janowie Podlaskim wam odpuszczę. Próbowaliście przetestować dobrą zmianę na zwierzętach.

00.20

Rafał Wójcikowski z Kukiz'15 pyta "kto odda miliardy nieprawnie pobrane obywatelom".

00.09

Robert Winnicki pyta ministrów Błaszczaka i Kamińskiego: Czy uważacie, że zarzuty dla ministra Sienkiewicza kwalifikują się pod Trybunał Stanu? 

Winnicki zapowiada, że Ruch Narodowy przedstawi w czwartek wniosek o postawienie Bartłomieja Sienkiewicza, byłego ministra spraw wewnętrznych, przed Trybunałem Stanu.

00.08

- Polowanie na czarownice rozpoczęte - tymi słowami audyt podsumował Witold Zembaczyński z Nowoczesnej. 

00.02

Rozpoczyna się seria pytań. Czas na pytanie to jedna minuta.

Jako pierwsza pytanie zadaje Beata Mazurek z PiS. - Nawet prawdę zakopaną na metr odkopiemy, obiecujemy wam - zapowiada Mazurek. Rzeczniczka klubu PiS pyta o działalność służb specjalnych za czasów PO. 

00.01

Poseł Halicki wykorzystuje ostatnie 40 sekund czas przeznaczonego na wystąpienia polityków PO.

23:58

Trwa przepychanka słowna między byłą i obecną minister edukacji. - Pani poseł to nie targowisko - zwraca uwagę Kluzik-Rostkowskiej wicemarszałek Sejmu.

23.56

Joanna Kluzik-Rostkowska pyta premier, czy jeżeli choćby jeden nauczyciel zostanie zwolniony z powodu reformy, to czy premier zdymisjonuje Annę Zalewską. 

23.53

Krzysztof Zaremba z PiS: Kultury pani premier (Kopacz -red.) to może się uczyć do marszałka.

23.50

Na mównicy pojawiła się Ewa Kopacz. - Korzystam z limitu w ramach łaskawości, który nam przydzieliliście. 

- Panie marszałku to co pan prezentuje na tej sali to jest zamordyzm, ubezwłasnowolnianie posłów, brak elementarnej kultury i szacunku dla kolegów parlamentarzystów - mówi Kopacz do Terleckiego. 

- Nie zakłamujcie prawdy, jesteście w tym mistrzami. Ta debata była jednym wielkim pokazem obłudy, to był lincz na prawdzie. Moi ministrowie chcą dzisiaj dyskutować ze swoimi odpowiednikami w tym rządzie. Zgódźcie się na to. Nie bójcie się prawdy, prawda nas wszystkich wyzwoli. Prawda nie będzie nas bolała. Ja też wyjdę do debaty z panią premier - proponuje Ewa Kopacz.

23.41

Kluzik-Rostkowskiej odpowiada Anna Zalewska. - Trzeba odwrócić to wszystko co złe zostało zrobione w edukacji - mówi obecna minister edukacji. - Rozumiem, że przeżywa pani wstrząs ogromny, że nie pani koleżanki i koledzy wygrali konkurs. Mówi pani nieprawdę, wskazując, że reforma mówiąca o wolności rodziców do podejmowania decyzji, była reformą chybioną - ripostuje Zalewska. 

- Nieprawdą jest, że w związku z tą reformą zostanie ktokolwiek zwolniony. (...) Rozpoczynamy walkę o polską rodzinę.

23.40

Joanna Kluzik-Rostkowska zarzuca PiS chaos w edukacji. - To brak wyobraźni - ocenia była minister edukacji. 

23.35

Poseł Długi apeluje o przerwę, bo ministrowie Budka i Ziobro porozmawiali w kuluarach. 


23.29

Borys Budka domaga się udzielenia mu głosu w trybie głosowania. Wicemarszałek Terlecki  argumentuje, że Budka nie brał udziału w dyskusji, ale zostaje dopuszczony do głosu.

Budka mówi o "hipokryzji" Zbigniewa Ziobry. 

Wicemarszałek wyłączył mikrofon posłowi. 

23.23

Minister Ziobro mówi o "ogromnej krzywdzie" przedsiębiorców. - Będziemy prowadzić intensywne śledztwo - zapowiada Ziobro. - Amber Gold, Wołomin to są wasze afery pani premier, do pani premier Kopacz się zwracam, tak samo jak afera okradzionych przedsiębiorców - mówi podniesionym głosem Ziobro.

- W praktyce wasze państwo nie istniało - podkreślił. - Państwo ma działać, musi stawić czoła przestępcom.

- Szanujcie sądy, nie tylko kiedy wam to pasuje. Wiem, że chcielibyście żeby zapadały wyroki takie jak w sprawie Sawickiej (...). O własne interesy minister Budka potrafił dbać - mówił Ziobro. 

23.21

Dyskusji w Sejmie przysłuchuje się premier Beata Szydło.

23.19

Z ław sejmowych słychać głośne komentarze. 

23.18

- Z ław opozycji co rusz podnoszą się osoby, które nie mają nic do powiedzenia. Próbuje się wzniecać zasłonę dymną - odpowiada minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. 

23.17

- Mówicie wiele godzin, nie dopuszczacie nas do głosu - zarzuca PiS Bartosz Arłukowicz.

23.04

Na stronie Sejmu pojawiła się zmiana w harmonogramie obrad. Pierwotnie głosowanie nad audytem miało odbyć się po godz. 22, ale blok głosowań został przesunięty na godz. 00.30

22.43

Debata w Sejmie się przedłuża. Trwa wymiana zdań między posłami PO a ministrami z rządu Beaty Szydło. 

22.32

Głos zabrał Kornel Morawiecki. - W audycie musimy powiedzieć o wizji Polski. To jest za poważna debata żebyśmy sobie wyrzucali tylko błędy i krzywdy, jakie Polska miała od nas polityków - powiedział.

- Proszę państwa o Polskę solidarną - apeluje Morawiecki.
22.28

- Okazujecie pogardę dla tych, którzy wam zaufali - zarzuca rządowi PiS Borys Budka z PO. W odniesieniu do wystąpienia ministrów, Budka wylicza stanowiska, które obsadziło PiS. 

Poseł mówi do posłów PiS, że nie przeprosili m.in. rodziny Barbary Blidy. "Chcemy pokazać każdy element państwa hipokryzji" - podkreślił.

22.10

Na sejmowej mównicy pojawiają się kolejni posłowie PiS i opozycji. Debata wywołuje bardzo duże emocje. 

21.51

Trwa spór między Antonim Macierewiczem a Tomaszem Siemoniakiem. Ostra wymiana słów zakończyła się wskutek pojawienia się na mównicy kolejnej osoby. 

21.46

Po krótkim wystąpieniu posła PiS, na mównicę wyszedł Tomasz Siemoniak. Siemoniak odnosi się do wystąpienia Antoniego Macierewicza. Były szef MON nie szczędzi złośliwości, mówiąc m.in. o "objawieniu się komediowego talentu ministra Macierewicza". 

21.39

- Potrzeba wam leczenia, a nie rządzenia - kończy swoje przemówienie Kosiniak-Kamysz. 

21.34

Polityk PSL zarzuca, że PiS prowadzi nieustanną wojnę domową i niszczy dobre zdanie o Polsce. - Żyjecie w oparach absurdu - krzyczy z mównicy. Wspomina także niedawny list ministra finansów Pawła Szałamachy do prezesa TK. - Prosicie prezesa TK, żeby siedział cicho, a sami robicie donosy na Polskę - mówi. 

21.33

Kosiniak-Kamysz wskazuje, że audyt partii, która "wszystkich nienawidzi" nie może być obiektywny. 

21.32.

Na mównicy pojawił się lider PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz. 

21.31

Lubnauer wymienia także "grzechy" Prawa i Sprawiedliwości. Jej zdaniem, audyt został stworzony z pobudek politycznych. 

21.27

- Audyt to powinna być rzetelna i niezależna ocena. To powinno być podsumowanie, w którym powinna być informacja, co się udało i co było źle. To, co dostaliśmy, to nie audyt, tylko donos. Donos może i mieści prawdziwe informacje, ale nie zawiera całości zdarzeń - wskazuje posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. 

21.22

W Sejmie przemawia Tomasz Jaskóła z Kukiz'15. - Pieniądze były wyciągane na masową skalę z kieszeni Polaków - mówi. Zaznacza jednak, że audyt powinien być podany w formie pisemnej. Poseł Kukiz'15 zarzuca także Prawu i Sprawiedliwości wiele uchybień. - Daliście ludziom 500 zł, odbieracie w podatkach. Oszukaliście Polaków - mówi, używając kolejny raz określenia "partiokracja". 

21.17

- Pani premier, program 500 plus boli was najbardziej, bo mamy pieniądze dla Polaków. Wy mieliście na swoje uciechy - oświadczyła Kempa, odnosząc się do słów Ewy Kopacz.

21.16

Na mównicę wyszedł Antoni Macierewicz. - Kolejny raz powtarzane są bezczelnie kłamstwa. Mają doprowadzić do ukrycia faktu, że funkcjonariuszy WSI odpowiedzialnych za SKOK Wołomin, broni się za wszelką cenę - powiedział Macierewicz, odnosząc się do słów Kopacz

21.13

- Obronimy polską wolność! - powiedziała Kopacz, sala wybuchła gromkimi brawami. 

21.11

- Macie jedną zasadę: Prawo prawem, ale sprawiedliwość po naszej stronie - mówi Kopacz

21.09

- Likwidacja umów śmieciowych? Efekt? - zapytała Kopacz, a posłowie PO wspólnie krzyknęli w odpowiedzi: zero! Podobne odpowiedzi towarzyszyły kilku następnym pytaniom Ewy Kopacz. 

21.07

- Udajecie, że nie widzicie, że prawdziwy audyt waszych rządów odbył się w sobotę na ulicach Warszawy - dodaje, odnosząc się do posłów Prawa i Sprawiedliwości. - Ja wam zrobię szybki audyt waszych rządów i obietnic - mówi. 

21.06

- Kłamaliście rano, kłamaliście w południe i kłamiecie wieczorem - ripostuje z sejmowej mównicy Ewa Kopacz.

21.05

- Państwo pod waszymi rządami to państwo korupcji, rozkradania i nepotyzmu - zakończył Piotrowicz. 

20.58

Piotrowicz wypomina liczne afery, jakie miały miejsce podczas rządów koalicji PO-PSL. Powtarza także wyniki audytów, jakich dokonano w ministerstwach. 

20.57

Jako pierwszy, głos zabrał Stanisław Piotrowicz z PiS. - My też chcemy być w UE, ale wszyscy w UE zabiegają o własne narodowe interesy - mówi. 

20.56

Wznowiono sejmowe obrady. 

20.54

Przypomnijmy, że środowa debata, podczas której prezentowano wyniki audytu rządów PO-PSL, rozpoczęła się o 9.00. W pierwszej części przemówień głos zabrali m.in. premier Szydło, czy koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński.  Relację z pierwszej części debaty znajdziesz tutaj.

W kolejnej części głos zabrali m.in. minister Macierewicz, minister Ziobro, czy szefowa KPRM Beata Kempa. Tutaj możesz zobaczyć całość drugiej części debaty.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy