Reklama

Reklama

Arnold Schwarzenegger odwiedził obóz Auschwitz. "To dla niego bardzo osobista wizyta"

Arnold Schwarzenegger przybył do Polski. W środę popularny aktor i amerykański polityk zwiedził były niemiecki obóz Auschwitz, a po południu udał się do oświęcimskiego Centrum Żydowskiego, gdzie odbył spotkanie z byłą więźniarką Lidią Maksymowicz.

Wizyta w obozie Auschwitz miała prywatny charakter.

W Miejscu Pamięci Schwarzenegger postawił znicze Przed Ścianą Straceń w byłym Auschwitz I, gdzie Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy ludzi, głównie Polaków, a także przy pomniku ofiar obozu w byłym KL Auschwitz II-Birkenau, w pobliżu historycznych miejsc, gdzie dokonano podczas okupacji masowej zagłada Żydów.

Aktorowi i byłemu gubernatorowi stanu Kalifornia towarzyszył m.in. Simon Bergson, syn ocalałych, a obecnie przewodniczący Auschwitz Jewish Center Foundation (AJCF) oraz dyrektor muzeum Piotr Cywiński.

Reklama

Arnold Schwarzenegger w Auschwitz. Wszedł przez bramę z napisem "Arbeit macht frei"

Do byłego obozu Auschwitz I Schwarzenegger wszedł przez główną bramę z napisem "Arbeit macht frei". Zwiedził część muzealnej ekspozycji. Zobaczył też krematorium w byłym Auschwitz I, które funkcjonowało od sierpnia 1940 roku do lipca 1943 roku, czyli do momentu, gdy Niemcy uruchomili ogromne krematoria w Auschwitz II-Birkenau.

Po zwiedzeniu byłego obozu Auschwitz I gość udał się do byłego Auschwitz II-Birkenau, miejsca masowej zagłady Żydów. Szedł m.in. wzdłuż rampy kolejowej, na której Niemcy dokonywali selekcji deportowanych do obozu Żydów. Widział ruiny komory gazowej i krematorium.

Po wizycie w Miejscu Pamięci aktor udał się do Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu. To miejsce jest jedynym żywym śladem po żydowskiej obecności w mieście, którego nazwę podczas wojny Niemcy zmienili na Auschwitz. Instytucja kultywuje pamięć, a także edukuje ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Holokaustu i współczesnych zagrożeń związanych z nietolerancją. Pod auspicjami Centrum funkcjonuje placówka edukacyjna, muzeum i synagoga.

Dla Schwarzeneggera to bardzo osobista wizyta

"Arnold Schwarzenegger po raz pierwszy w Oświęcimiu i Auschwitz-Birkenau. Jak twierdzi, to dla niego bardzo osobista wizyta - ze względu na przeszłość rodziny i tocząca się za polską granicą wojnę na Ukrainie" - relacjonował dziennikarz Interii Marcin Makowski.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Pierwsi Żydzi zamieszkali w Oświęcimiu w początkach XVI w. W 1939 r. stanowili ponad połowę mieszkańców 14-tysięcznego miasta. Miasto nazywali Oszpicin. Większość Żydów została zgładzona później w obozie Auschwitz. Po II wojnie do Oświęcimia powróciło 186 Żydów.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy