Reklama

Reklama

Ardanowski chce uznania bobra za gatunek jadalny

Resort rolnictwa chce, by bobry trafiły na listę zwierząt łownych z możliwością wykorzystania ich do celów kulinarnych - poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

"Prowadzę rozmowy z ministrem środowiska, by pod pełną kontrolą przekwalifikować bobry i wprowadzić je na listę zwierząt łownych, czyli takich, na które pod określonymi rygorami będzie można polować" - powiedział Ardanowski. Dodał, że chce również, aby to zwierzę mogło być wykorzystane do celów kulinarnych.

Obok 210 gatunków zwierząt, bóbr jest na liście gatunków chronionych częściowo. Według ostatniego rozporządzenia Ministra Środowiska (z 2016 roku), "bobry mogą być pozyskiwane przez odstrzał z broni myśliwskiej lub chwytanie w pułapki żywołowne, w okresie od dnia 1 października do dnia 15 marca".

Reklama

Jak zaznaczył Ardanowski, "bobry i żubry przez wieki były silnie zakorzenione w polskie tradycji kulinarnej. Później ze względu na zmniejszenie ich populacji były pod ochroną".

Dodał, że działania związane z ochroną bobrów doprowadziły do nadmiernego wzrostu ich populacji. "Kiedy wzięto bobry pod ochronę zakładano, że będzie ich w Polsce kilka tysięcy, teraz jest ich ok. 100 tysięcy i powodują ogromne straty w rolnictwie i na rzekach" - powiedział. "Te straty muszą być rekompensowane ze środków publicznych w postaci różnego rodzaju odszkodowań" - podał.

Minister rolnictwa mówił, że regionalne dyrekcje ochrony środowiska już wydają zgody na odstrzał tych gryzoni. "Te odstrzały, na które są wydawane zgody, nie są realizowane, bo nie wiadomo, co z upolowanymi bobrami myśliwi mają zrobić: czy zutylizować, zakopać, czy spalić" - powiedział.

Ardanowski zaznaczył, że o statusie żubrów zdecydują odpowiednie instytucje. Podkreślił, że "populacja żubrów jest zdecydowania mniejsza i w znacznym stopniu chora". Dodał, że żubry występujące w kilku miejscach w Polsce nie stanowią istotnych zagrożeń dla rolnictwa, a straty, które powodują są "do udźwignięcia".

Żubry są na liście gatunków ściśle chronionych, podobnie jak wilki, rysie i morświny oraz 588 innych gatunków.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy