Reklama

Reklama

Archidiecezja dementuje informację PAP o śmierci księdza Małkowskiego

Rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej zdementował informację o śmierci kapelana Solidarności ks. Stanisława Małkowskiego. Wcześniej taką wiadomość podała Polska Agencja Prasowa.

"Brat ks. Stanisława Małkowskiego dementuje informację o jego rzekomej śmierci. Media i polityków prosimy o wycofanie informacji oraz w przyszłości weryfikację źródeł. Księdzu Stanisławowi życzymy zdrowia!" - napisał na Twitterze rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński.

W swoim wpisie odnosił się do podanej ok. pół godziny wcześniej informacji Polskiej Agencji Prasowej. PAP podawała, że ks. Stanisław Małkowski zmarł w wieku 78 lat. W agencyjnej depeszy nie wskazano jednak źródła informacji. Kondolencje po śmierci księdza Małkowskiego zdążył już złożyć premier Morawiecki, który jednak w chwili dementi usunął swój wpis z Facebooka.

Reklama

Kim jest ks. Stanisław Małkowski?

Stanisław Olaf Małkowski urodził się 29 lipca 1944 r. w Woli Korytnickiej k. Węgrowa. Od lat 60. XX w. był zaangażowany w działalność opozycyjną. Jako student Uniwersytetu Warszawskiego brał udział w strajkach w marcu 1968 r., za co został czasowo relegowany z uniwersytetu.

Już jako ksiądz, w latach 70. współpracował z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela i Komitetem Obrony Robotników. W grudniu 1975 r. był jednym z sygnatariuszy Listu 59 do Sejmu PRL przeciwko planowanym zmianom w konstytucji PRL. Od 3 do 10 października 1979 r. brał udział w głodówce organizowanej przez opozycjonistów w kościołach św. Marcina i Świętego Krzyża w Warszawie.

Jako kleryk poznał w seminarium duchownym ks. Jerzego Popiełuszkę, z którym się zaprzyjaźnił, a następnie został jego współpracownikiem. Od 1982 r. wraz z ks. Popiełuszką odprawiał msze św. w intencji ojczyzny, które gromadziły tłumy wiernych w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.

W 2018 został odznaczony medalem "Pro Bono Poloniae" ustanowionym przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W 2021 r. został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama