Reklama

Reklama

Apel do abp. Skworca w sprawie "Gościa Niedzielnego"

Po odwołaniu dotychczasowego redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego" artyści, naukowcy, dziennikarze, duchowni i politycy zaapelowali w liście otwartym do abp. Wiktora Skworca o kontynuację linii programowej pisma. Zaznaczyli, że odwołanie ks. Marka Gancarczyka może być odbierane jako zakwestionowanie obecnej linii tygodnika.

24 stycznia metropolita katowicki abp Wiktor Skworc powołał na stanowisko redaktora naczelnego tygodnika "Gość Niedzielny" ks. dr. Adama Pawlaszczyka - dotychczasowego wikariusza sądowego archidiecezji katowickiej. Wcześniej zwolnił z pełnionych funkcji redaktora naczelnego tygodnika "Gość Niedzielny", dyrektora Instytutu Gość Media i prezesa Fundacji "Gość Niedzielny", ks. Marka Gancarczyka.

Jak napisali autorzy listu, wiadomość o odwołaniu z funkcji ks. Gancarczyka przyjęli z "bólem, niedowierzaniem i głębokim niepokojem". "To właśnie ks. Gancarczyk, rozwijając dziedzictwo swoich poprzedników, stworzył unikatową formułę czasopisma, łącząc rzeczy stare z nowymi. Z ogromnym poświęceniem i zaangażowaniem budował markę tygodnika, która - przekraczając granicę diecezji katowickiej - stała się rozpoznawalna w całej Polsce, a nawet za granicą" - podkreślili.

Reklama

W ocenie autorów, odwołanie go "może być interpretowane jako zakwestionowanie obecnej linii 'Gościa Niedzielnego'". "Ksiądz Marek Gancarczyk w czasach wszechobecnej komercjalizacji i tabloidyzacji mediów stworzył formułę pisma, które ewangelizacyjny przekaz łączy z informacją i publicystyką redagowaną na wysokim poziomie" - czytamy w liście.

"Krzywdzące" opinie

"Dzięki dobrej formule pisma i linii programowej zgodnej z nauczaniem Kościoła, mogliśmy jako czytelnicy i współpracownicy śledzić z zainteresowaniem debaty społeczne dotyczące spraw niezwykle ważnych, takich jak: obrona życia, obrona godności kobiet, polityka migracyjna, obrona wolnych niedziel czy obrona symboli religijnych w Europie. Debaty 'Gościa' były zawsze merytoryczne i bardzo pozytywne" - uważają autorzy.

Dodali, że po dokonanej zmianie na stanowisku redaktora naczelnego, pojawiły się w obiegu publicznym "krzywdzące" opinie na temat ks. Gancarczyka, które "próbują pokazać go jako człowieka stronniczego". "Ksiądz Marek był i jest kapłanem pokornym, który zawsze stawał po stronie Dobra i Prawdy, za co w 2008 r. otrzymał prestiżową Nagrodę Dziennikarską im. Bp Jana Chrapka 'Ślad'" - ocenili autorzy.

Apel do nowego redaktora naczelnego

Na zakończenie sygnatariusze zaapelowali do ks. Adama Pawlaszczyka, "by zachował i rozwijał cenny dorobek 'Gościa Niedzielnego'". "Takie medium jak tygodnik opinii, zwłaszcza katolicki, jest organizmem niezwykle delikatnym, a na ostateczny i pożądany efekt pracuje się przez lata poszukiwań. Wyrażamy głęboką ufność, że kontynuowana będzie ta formuła i linia programowa, która dzisiaj stała się bliska ogromnej społeczności czytelników 'Gościa Niedzielnego' zjednoczonych wokół Boga i prawd wiary" - napisali.

Wśród sygnatariuszy znaleźli się dziennikarze, artyści, naukowcy, lekarze, duchowni i politycy, m.in. Dominika Figurska, Marek Jurek, o. Leon Knabit OSB, prof. Andrzej Nowak, prof. Grażyna Chełkowska, Alina Petrowa-Wasilewicz, Rafał Porzeziński, dr Helena Pyz, Krzysztof Skowroński i Dominik Zdort.

List został opublikowany na stronie Teologii Politycznej.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy