Reklama

Reklama

Antysemickie napisy na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Apel Muzeum

Na dziewięciu drewnianych barakach znajdujących się na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau odkryto napisy w języku angielskim i niemieckim, w części mające charakter antysemicki - poinformowało na Twitterze Muzeum Auschwitz. Niektóre z nich nawiązują do Starego Testamentu. Sprawa została zgłoszona na policję.

Napisy namalowane sprayem odkryto we wtorek. "Uwagę zwracają dwa nawiązania do Starego Testamentu, często używane przez antysemitów oraz hasła wskazujące na negacjonizm" - poinformowało muzeum. Hasła wymalowano w językach angielskim i niemieckim. 

Sprawa zgłoszona na policję

"Tego typu zdarzenie - będące znieważeniem Miejsca Pamięci - to przede wszystkim oburzający atak na symbol jednej z największych tragedii w historii ludzkości oraz niezwykle bolesny cios w pamięć wszystkich ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz- Birkenau" - czytamy w oświadczeniu Muzeum. 

Sprawa została zgłoszona na policję. Trwa analiza monitoringu. "Mamy nadzieję, że iż osoba lub osoby, które dokonały tego skandalicznego aktu zostaną zidentyfikowane i ukarane".

Reklama

Apel Muzeum

Placówka zaapelowała do wszystkich, którzy mogli być świadkami zdarzenia, o przekazywanie informacji mogących pomóc w ustaleniu sprawców. W szczególności chodzi o osoby, które 5 października w godzinach przedpołudniowych wykonywały zdjęcia w okolicach tzw. Bramy Śmierci w byłym obozie Birkenau oraz na tzw. odcinku kwarantanny męskiej BIIa, gdzie znajdują się baraki drewniane.

Muzeum zakomunikowało zarazem, że system zabezpieczenia miejsca pamięci, w tym ponad 170-ha terenu byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau, jest ciągle rozwijany. "Pieniądze na jego rozbudowę pochodzą z budżetu muzeum, który niestety w okresie pandemii Covid-19 ogromnie ucierpiał" - wskazano.

Placówka zaznaczyła zarazem, że "zabezpieczenie terenu byłego obozu Birkenau, poprzez jego pełne zamknięcie, będzie możliwe dopiero po przekazaniu muzeum terenu pomiędzy nowo wybudowaną drogą odbarczającą a historycznym ogrodzeniem byłego obozu, co miało być dokonane już w ramach ostatniego etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego".

Budowa drogi odbarczającej zakończyła się rok temu. Wcześniej ruch kołowy przebiegał wzdłuż wschodniego ogrodzenia byłego obozu, a szosa, którą wiódł, była oddalona od niego zaledwie o kilkanaście metrów. Przy historycznej bramie głównej, uznawanej za jeden z symboli Miejsca Pamięci, znajdowało się skrzyżowanie. Nowa droga odsunęła ulicę od poobozowego ogrodzenia. Rozpoczyna się ona w pobliżu południowo-wschodniego krańca byłego obozu i kończy nieopodal północno-wschodniego rogu. Od bramy dzieli ją w prostej linii ok. 150 m. Długość drogi wynosi ok. 1 km.

Policja: Prowadzimy czynności ws. dewastacji

Rzecznik powiatowej komendy asp. sztab. Małgorzata Jurecka podała, że funkcjonariusze analizują dowody.

- Na miejsce natychmiast udali się policjanci z oświęcimskiej komendy policji. Funkcjonariusze przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia. (...) Ustalono, że do czynu doszło najprawdopodobniej dziś w godzinach pomiędzy 8. a 12. - poinformowała Małgorzata Jurecka.

Rzecznik zakomunikowała, że "aktualnie trwa analiza zabezpieczonych dowodów, mająca na celu ustalenie i zatrzymanie sprawcy tego karygodnego czynu". - Zabezpieczone treści zostaną również poddane szczegółowej analizie pod kątem mowy nienawiści - dodała. 
Małgorzata Jurecka przypomniała, że za uszkodzenie zabytku grozi kara więzienia od 6 miesięcy do 8 lat. - Po przeprowadzeniu analizy treści, będzie możliwe uzupełnienie kwalifikacji czynu - dodała.

Niemcy zgładzili w obozie ponad milion osób

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła w niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je 502 tys. osób, co miało związek z epidemią Covid-19. Rok wcześniej Muzeum odwiedziło 2,32 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama