Reklama

​Antoni Macierewicz: Rozważanych jest kilka lokalizacji amerykańskich sił w Polsce

Rozważanych jest kilka lokalizacji rozmieszczenia w Polsce amerykańskich sił; sprawa nie jest rozstrzygnięta - powiedział w piątek szef MON Antoni Macierewicz. Jak dodał, chodzi raczej o lokalizacje północno-wschodnie niż południowo-zachodnie.

Prezydent USA Barack Obama poinformował w piątek po bilateralnym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, że w Polsce znajdzie się dowództwo brygady pancernej USA w Europie. Dodał, że Stany Zjednoczone będą państwem ramowym wielonarodowego batalionu sił NATO, który znajdzie się w Polsce, by wzmocnić wschodnią flankę. 

Jak zaznaczył, "około tysiąca amerykańskich żołnierzy będzie tutaj na zasadzie rotacyjnej, będzie służyło ramię w ramię z żołnierzami polskimi".

Szef MON, pytany przez dziennikarzy o możliwą lokalizację umieszczenia sił Stanów Zjednoczonych, odpowiedział, że "sprawa nie została jeszcze rozstrzygnięta". "Rzeczywiście kilka lokalizacji jest rozważanych, ale raczej te północno-wschodnie niż południowo zachodnie" - powiedział Antoni Macierewicz.

Reklama

"Faktem jest trwała obecność sił wojskowych NATO na flance wschodniej. Oczywiście to jest sojusz defensywny. Te siły mają na celu obronę, ale każda z tych bojowych grup batalionowych będzie wyposażona w tego typu środki obronne, aby być zdolnym obronić skutecznie, powstrzymać ewentualny atak ze strony jakiegokolwiek agresora" - powiedział Macierewicz.

Podkreślił, że szereg kwestii będzie jeszcze dyskutowanych i doprecyzowanych, np. kwestia "dowództwa rozpoznania i wywiadu na flance wschodniej".

Szef MON zapewnił, że odbywający się w Warszawie szczyt NATO jest pod intensywną ochroną. Jak mówił, w piątek w centrum Warszawy doszło do jednego incydentu z udziałem drona. "W ciągu całego dnia był tylko jeden incydent. Próba (...) została zlokalizowana i dron został obezwładniony. Wszystko jest pod absolutną kontrolą. Cały system organizacji i bezpieczeństwa szczytu świetnie się sprawdził" - powiedział Macierewicz podczas spotkania z dziennikarzami.

Szczyt NATO w Warszawie rozpoczął się w piątek po południu na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie i potrwa do soboty. Bierze w nim udział 61 delegacji, w tym 18 prezydentów i 21 premierów. Wśród nich jest prezydent USA Barack Obama. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Antoni Macierewicz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy