Reklama

Antoni Macierewicz: "Przechodzimy od słów do czynów"

Przechodzimy od słów do czynów - zapewnia minister Antoni Macierewicz. I zapowiada, że jeszcze w tym roku powstaną trzy pierwsze brygady obrony terytorialnej na wschodzie Polski. Dzisiaj, na poligonie w Siedlcach, szef resortu obrony wizytował szkolenie Mazowieckiej Kompanii Obrony Terytorialnej. Jak mówił, wkrótce tego typu przedsięwzięć ma być więcej.

Za miesiąc - według zapowiedzi ministra obrony - podobne szkolenie ma się odbyć w Warszawie. Antoni Macierewicz dodał, że obrona terytorialna będzie budowana w taki sposób, aby naprawdę stanowić integralną część polskiej armii.

Minister obrony narodowej z uznaniem mówił o ochotnikach, którzy - mimo braku wsparcia państwa - za własne pieniądze decydowali się szkolić pod kątem obrony terytorialnej. Zdaniem Macierewicza z tej sytuacji płyną dwa wnioski - z jednej strony działania organizacji pro-obronnych pokazują skalę patologii, z jaką mieliśmy do czynienia w ostatnich ośmiu latach, z drugiej skalę determinacji polskiego narodu, żeby się bronić.

Reklama

Dzisiejsze szkolenie zorganizowano na terenie poligonu 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Ministrowi obrony towarzyszyli dowódcy brygady i jej siedleckiego garnizonu oraz pełnomocnik MON do spraw tworzenia Obrony Terytorialnej Kraju.

"Prace idą pełną parą"

Prace nad utworzeniem narodowej obrony terytorialnej idą pełną parą - zapewnia pełnomocnik MON do spraw utworzenia Obrony Terytorialnej Kraju. Grzegorz Kwaśniak towarzyszył ministrowi Macierewiczowi podczas wizytacji szkolenia członków organizacji pro-obronnych na poligonie w Siedlcach.

Kwaśniak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że pierwsze konkretne decyzje zapadną w najbliższych tygodniach. W tym czasie ma zostać powołane dowództwo wojsk obrony terytorialnej i wyznaczona jego siedziba. Następnie będą powołane brygady obrony terytorialnej, których siedziby, w pierwszej kolejności, znajdą się na wschodzie Polski. Kwaśniak zaznaczył, że poza przychylnością lokalnych władz kluczowy będzie kontekst operacyjno-strategiczny takiej siedziby.

Pełnomocnik ministra obrony dodał, że budowa wojsk obrony terytorialnej rozpocznie się już w tym roku - od budowy struktur powiatowych w województwach wschodnich. Ocenił, że faktyczną gotowość do działań żołnierze ci powinni osiągnąć w ciągu dwóch-trzech lat.

Dzisiejsze szkolenie zorganizowało stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl - Ruch na rzecz Obrony Terytorialnej. W całym kraju, w różnego rodzaju organizacjach pro-obronnych, zrzeszonych jest około 30 tysięcy osób.

Ochotnicza Armia Krajowa?

Członkowie sejmowej komisji obrony narodowej popierają ideę powołania narodowej obrony terytorialnej. Poseł Arkadiusz Czartoryski z Prawa i Sprawiedliwości jest przekonany, że pomysły rządu znajdą szerokie poparcie w parlamencie. Dodał, że jest zwolennikiem używania w tym kontekście nazwy Ochotnicza Armia Krajowa - tak, aby te jednostki nawiązały do historii Armii Krajowej i przejęły jej sztandary.

Jak dodał poseł Czartoryski, zależy na tym również samym kombatantom.

Orędowniczką powołania obrony terytorialnej jest także posłanka Anna Maria Siarkowska z klubu Kukiz '15. Jej zdaniem, kwestie bezpieczeństwa państwa powinny być wyjęte z bieżącego sporu politycznego.

Posłanka ma nadzieję, że uda się uzyskać konsensus największych sił politycznych wokół tego zagadnienia.

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: Antoni Macierewicz | Obrona Terytorialna

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy