Reklama

Reklama

Antoni Macierewicz potwierdza: W 2043 roku będzie elektrownia jądrowa w Bełchatowie

- W 2043 roku będzie elektrownia jądrowa w Bełchatowie - podkreślił w piątek (4 grudnia) wiceprezes PiS Antoni Macierewicz. Były minister obrony narodowej dodał, że w rządowym Programie Polskiej Energetyki Jądrowej znalazły się trzy lokalizacje: na północy Polski oraz w Bełchatowie.

Macierewicz był gościem "Rozmowy Dnia" Radia Łódź. Dotyczyła ona planu powstania w Polsce elektrowni atomowych, w którym znalazła się lokalizacja Bełchatów (woj. łódzkie). 

O tym polityk poinformował w swoim wpisie na Twitterze.

"Dzięki naszym staraniom rząd podjął uchwałę, że do 2043 roku powstanie bełchatowska elektrownia jądrowa, która zapewni stabilność w regionie i zatrudnienie! Słowa uznania dla ministra Piotra Naimskiego za jego rolę w tym projekcie" - napisał poseł ziemi piotrkowskiej.

Pierwsza elektrownia jądrowa w 2038 roku

W piątkowej rozmowie Macierewicz wyjaśnił, że odnosił się do uchwały rządu z października br. i, jak przyznał, "nie jest to taki szczególny news".

Reklama

- Ten program obejmuje trzy lokalizacje: na wybrzeżu, na północy Polski i w Bełchatowie. Te są zalecane. Na stronie, o ile się nie mylę, 15 albo 16 zamieszczona jest mapa bardzo wyraźnie to pokazująca. Powiem uczciwie, że bardzo jestem zaniepokojony medialną nagonką na rząd polski podającą w wątpliwość uchwałę rządu RP - zaznaczył polityk.

Były szef MON dodał, że "mowa o drugim miejscu (Bełchatowa - red.) mówi nie o drugiej możliwości w ogóle, tylko, że pierwsza będzie realizowana lokalizacja pomorska, a druga w kolejności będzie realizowana lokalizacja bełchatowska".

- Pierwsza w czasie będzie nad morzem, z tego co pamiętam w 2038 roku, a druga w czasie, w 2043 roku, będzie elektrownia jądrowa w Bełchatowie. Wszystko jest jasne i oczywiste - podkreślił Macierewicz.

Wskazał, że rok 2043 to data, kiedy skończą się zasoby węgla brunatnego w kopalni Bełchatów i zapewnił, że Bełchatów był, jest i będzie centrum polskiej energetyki.

- Mówimy o elektrowni atomowej, nuklearnej, która ma powstać tak, że będzie bezpośrednio kontynuacją obecne wydobycia węgla brunatnego w Bełchatowie - dodał Macierewicz.

Reklama

Reklama

Reklama