Reklama

Antoni ​Macierewicz: Europa Środkowa musi zostać na nowo zdefiniowana

Europa Środkowa musi zostać na nowo zdefiniowana, a zadanie to spada na wszystkie narody obszaru, a przede wszystkim na Polskę ze względu na jej na wielkość i siłę gospodarczą - powiedział w czwartek Antoni Macierewicz. Wskazał przy tym na ideę Trójmorza.

"Oczywiście Unia Europejska ma tutaj swoje istotne znaczenie, ale nie ma wątpliwości, że Europa Środkowa odznacza się pewnymi szczególnymi cechami charakterystycznymi, które sprawiają, że w ramach UE tworzy istotny obszar mający własne zobowiązania, zadania i cechy. Nie jest przypadkiem, że to Polska wyszła wraz z Chorwacją z ideą Trójmorza, kontynuując przedwojenną tradycję Międzymorza, czyli łączenia wspólnoty interesów między Bałtykiem, Morzem Czarnym i Morzem Adriatyckim" - mówił szef MON w felietonie "Głos Polski" w Radiu Maryja i TV Trwam.

Reklama

Minister dodał, że "ta tendencja będzie najważniejszym zadaniem na najbliższy rok - odbudowa i zorganizowanie Europy Środkowej w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi".

"To nie oznacza w żaden sposób zerwania z Unia Europejską, ale oznacza, że te państwa o wspólnej przeszłości, wspólnej historii i wspólnych obawach i wspólnych interesach gospodarczych ze wsparciem Stanów Zjednoczonych dadzą nowy impuls przyszłym zmianom w Europie i przyszłemu jej wzmocnieniu" - zaznaczył.

Macierewicz nawiązał też do przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaznaczył, że często w rozmowach z cudzoziemcami słyszy, iż myli się odzyskanie niepodległości przez Polskę z uzyskaniem niepodległości.

"Rzeczywiście niektóre państwa obszaru Europy Środkowej w 1918 r. uzyskały niepodległość. Polska nie była nowo powstającym państwem (...) Polska walczyła o swą niepodległość i odzyskała niepodległość, którą utraciła na skutek zaborów - zmowy trzech wielkich mocarstw przeciwko państwu polskiemu. Trzeba zawsze podkreślać, że nasze korzenie, tożsamość, historia to nie ostatnie sto lat, ale ostatnie 1050 lat co najmniej, nie licząc okresu przedchrześcijańskiego, o którym też przecież warto pamiętać" - mówił minister.

Zwrócił uwagę, że stulecie niepodległości będzie owocowało wielkimi wydarzeniami.

"Przed nami naprawdę wielki wysiłek, zarówno dla wojska, jak i całego narodu  uczczenia niepodległości i kontynuowania tego wielkiego czynu niepodległościowego.  Ale to jest też moment refleksji na naszym miejscem w historii i naszym miejscem geopolitycznym" - podkreślił szef MON. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy