Reklama

Anna Zalewska: Nigdy w historii nie było takich podwyżek dla nauczycieli

"To się nie zdarzyło od 2012 roku, to się nie zdarzyło nigdy w historii, że w ciągu roku i dziewięciu miesięcy do kieszeni nauczycieli trafi sześć i pół miliarda złotych" - oznajmiła minister edukacji Anna Zalewska i przed spotkaniem ze związkowcami zapowiedziała nowe rozwiązania, które "usatysfakcjonują nauczycieli".

W czwartek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie ma odbyć się kolejna tura negocjacji płacowych minister Zalewskiej z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających nauczycieli i pracowników oświaty. Również w czwartek zarząd główny ZNP ma podjąć decyzję, czy będzie w tym roku ogólnopolska akcja protestacyjna.

W czwartek rano w radiowej Jedynce Zalewska wyraziła nadzieję, że do takiego protestu nie dojdzie. "Dzisiaj kolejne ważne rozmowy. Rozmawiamy o minimalnym wynagrodzeniu, o tym, co przygotował rząd, odnosimy się do tego, czego żądają związkowcy" - powiedziała.

Reklama

Zalewska przypomniała, że rząd przygotował na podwyżki 6,5 mld zł, z czego wypłacił już 1 mld 600 mln zł, w 2019 roku ma przeznaczyć na podwyżki 2 mld 800 mln zł i "chce od stycznia 2020 roku wypłacać kolejne 2 mld zł".

Szefowa resortu edukacji zwróciła uwagę, że "to się nie zdarzyło od 2012 roku, to się nie zdarzyło nigdy w historii, że w ciągu roku i dziewięciu miesięcy do kieszeni nauczycieli trafi sześć i pół miliarda złotych".

"Ufam swoim koleżankom i kolegom, rozmawiamy, pokazujemy nie tylko sześć i pół miliarda złotych, ale mamy dodatkowe rozwiązania, które myślę, że usatysfakcjonują nauczycieli" - oświadczyła.

"Chcemy mieć dla nich ciekawą ofertę, chcemy każdemu nauczycielowi - bez względu na stopień awansu - zaproponować dodatek za wyróżniającą pracę, bo przecież zależy nam na jakości" - zapewniła szefowa resortu edukacji.

Maksymalna podwyżka - 166 złotych brutto

Pod koniec grudnia ubiegłego roku MEN skierowało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli, które ma obowiązywać w 2019 r. Zgodnie z nim wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wzrośnie w tym roku od 121 do 166 zł brutto.

MEN przypomina, że tegoroczna podwyżka wynagrodzeń nauczycieli o 5 proc. będzie drugą z trzech zapowiedzianych. Pierwszą - o 5,38 proc. - nauczyciele otrzymali w kwietniu 2018 r. (płace zasadnicze wzrosły wówczas od 123 do 168 zł brutto), a trzecią (o 5 proc.) otrzymają w 2020 r. Po trzech podwyżkach wynagrodzenia nauczycieli mają wzrosnąć łącznie o 15,8 proc.

Związki zawodowe oceniają te propozycję negatywnie. Podczas poniedziałkowego spotkania z minister edukacji przedstawiły swoje postulaty płacowe. ZNP i FZZ zapowiedziały, że brak woli ze strony rządu do zwiększenia wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty doprowadzi do wejścia w spór zbiorowy. Zarząd Główny ZNP ma decyzję w tej sprawie podjąć w czwartek, a FZZ w piątek.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama