Reklama

Reklama

Anita Czerwińska po naradzie kierownictwa PiS: Piłka jest cały czas po stronie Solidarnej Polski

- Piłka jest cały czas po stronie Solidarnej Polski i wszystko zależy od ich decyzji. Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe na wszelkie scenariusze, zależy nam na współpracy, aby móc realizować program, ale musi to być współpraca konstruktywna - oświadczyła rzeczniczka PiS Anita Czerwińska po kolejnym spotkaniu kierownictwa PiS.

W środę po południu (23 sierpnia) odbyło się kolejne spotkanie kierownictwa PiS. Najważniejsi politycy PiS, w tym prezes partii Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki dyskutowali o przyszłości Zjednoczonej Prawicy.

- Na dzisiejszym spotkaniu kierownictwa PiS omawiano między innymi możliwe scenariusze polityczne, ale także sprawy wewnątrzpartyjne, jak choćby kwestie związane z organizacją kongresu partii" - poinformowała Czerwińska po zakończeniu spotkania.

Pytana, co dalej ze Zjednoczoną Prawicą i czy podjęto już jakieś decyzje, odparła, że "piłka jest cały czas po stronie Solidarnej Polski i wszystko zależy od ich decyzji".

Reklama

- Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe na wszelkie scenariusze, zależy nam na współpracy, by móc realizować program, ale musi to być współpraca konstruktywna - zaznaczyła.

"Postawione warunki na razie do wiedzy naszego koalicjanta"

Czerwińska pytana o warunki, jakie szef PiS Jarosław Kaczyński postawił liderowi Solidarnej Polski Zbigniewowi Ziobro, aby współpraca w ramach Zjednoczonej Prawicy mogła być kontynuowana, i czy wśród nich znalazła się kwestia LGBT, Czerwińska odparła: - Postawione warunki powinny na razie pozostać tylko do wiedzy naszego koalicjanta. Jednak w sprawie, o którą pan pyta, stwierdzam z cała stanowczością, że ten temat nie pojawił się w żadnych rozmowach.

- Stanowisko PiS w tej sprawie (LGBT - red.) jest znane i niezmienne. Ostatnio przypomniał je w jednym z wywiadów prezes Jarosław Kaczyński - zwróciła uwagę rzeczniczka PiS. 

- Tego rodzaju doniesienia traktujemy jako próbę wpływania niektórych mediów z udziałem obcego kapitału na stabilność sytuacji w Polsce. Jesteśmy przekonani, że żaden z naszych koalicjantów nie ulegnie tego rodzaju inspiracjom - podkreśliła Czerwińska.

Jak wskazała, chodzi o wywiad szefa PiS dla tygodnika "Sieci", w którym podkreślał, że konieczne jest przeciwstawienie się ideologii LGBT, która zniszczyła już inne społeczeństwa europejskie. "Ci, którzy nie walczyli - przykładów z Europy nie brakuje - przegrali. Ja ręki do tego, żebyśmy przegrywali z tym, co uważam za zagrażające samym fundamentom naszej cywilizacji, nie przyłożę" - mówił w wywiadzie Kaczyński. "Jestem za tym, by aktywnie przeciwstawiać się tym zagrożeniom dla naszej cywilizacji, bo doświadczenia bierności pokazują zawsze ten sam efekt" - dodał w rozmowie.

Media spekulowały, że jednym z warunków dalszej współpracy w ramach ZP jest odstąpienia Solidarnej Polski od ostrego kursu w sprawie wartości rodzinnych i obrony Polaków przed ideologią LGBT.

Seria narad na Nowogrodzkiej

W środowym spotkaniu uczestniczyli m.in.: prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef klubu PiS Ryszard Terlecki i były marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Rozmowy dotyczące rekonstrukcji rządu zostały zawieszone, po tym, jak w nocy z czwartku na piątek Solidarna Polska opowiedziała się przeciw noweli ustawy o ochronie zwierząt, autorstwa PiS. Jeszcze przed głosowaniem szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że w wyniku różnicy zdań rozmowy o rekonstrukcji zostają zawieszone. Ostatecznie wszyscy posłowie Solidarnej Polski zagłosowali przeciw ustawie. Później politycy PiS wielokrotnie podkreślali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia) już nie istnieje.

W poniedziałek (21 września) odbyło się spotkanie kierownictwa PiS, w którym brali udział najważniejsi politycy tej partii, w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Po spotkaniu rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała na Twitterze, że podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach". Dodała, że o szczegółach PiS poinformuje "w stosownym czasie". Poniedziałkowe spotkanie dotyczyło przyszłości Zjednoczonej Prawicy i dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w poniedziałek spotkał się z liderem SP, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. Jak poinformowała rzeczniczka PiS, Jarosław Kaczyński przedstawił warunki dalszego trwania koalicji liderowi Solidarnej Polski.

We wtorek (22 września) natomiast w siedzibie PiS doszło do spotkania Kaczyńskiego z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem. W spotkaniu brał udział również premier Mateusz Morawiecki. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy