Reklama

Reklama

Andrzej Duda zainaugurował obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

"To jest absolutnie szczególne miejsce" - mówił w sobotę podczas inauguracji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości we wsi Stróża prezydent Andrzej Duda.

Prezydent zainaugurował w Stróży (pow. limanowski, woj. małopolskie) obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Towarzyszyli mu prezes IPN Jarosław Szarek i minister edukacji Anna Zalewska.

Jak mówił prezydent, Stróża ma dla stulecia odzyskania niepodległości wymiar szczególny. "Bo to tutaj, w tej wiosce, w tym budynku przed którym stoimy, powstała w 1913 roku, a więc pięć lat przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę, jeszcze przed rozpoczęciem pierwszej wojny światowej, Oficerska Szkoła Strzelecka Związku Walki Czynnej" - wyjaśnił.

Reklama

"Szkoła, której komendantem był późniejszy marszałek Józef Piłsudski, szkoła, której dowódcą był Kazimierz Sosnkowski. To jest rzeczywiście absolutnie szczególne miejsce, bo można powiedzieć, że jesteśmy przed budynkiem, który był kolebką odzyskania niepodległości, to tutaj uczyli się ci, którzy później stanowili korpus oficerski Pierwszej Kompanii Kadrowej, stanowili elitę polskiej armii broniącej nas przed bolszewicką nawałą, elitę II Rzeczypospolitej" - powiedział prezydent.

"Pamiętajcie o nich"

Andrzej Duda wyraził zadowolenie z faktu, że obchody 100-lecia odzyskania niepodległości odbywają się "nie tylko w wielkich miastach (...), ale także we wszystkich polskich miastach, miasteczkach, wioskach - wszędzie tam, gdzie jesteśmy w stanie to upamiętnić". Jak wskazał, "są miejsca, gdzie ta pamięć ma szczególny wyraz dla tamtego dzieła odrodzenia, z uwagi na swój historyczny kontekst".

"Dziękuję, że jesteście tutaj, że pamiętacie i chciałem powiedzieć, że chociaż ci oficerowie II RP już nie żyją, chociaż nie byli stąd, (...) to wy także macie tu na miejscu swoich bohaterów niepodległości - a tymi bohaterami są ci, którzy przechowali pamięć o tamtych wydarzeniach" - powiedział Andrzej Duda. Jako przykład podał mieszkańców Stróży, którzy ocalili i przechowali tablicę z 1933 r., usuniętą w czasach komunizmu. "Pamiętajcie o nich" - zaapelował.

Anna Zalewska: Jestem onieśmielona

O roli Stróży i szkoły oficerskiej mówiła także minister edukacji Anna Zalewska. "Jestem onieśmielona tym miejscem. Ta 'mała wielka' szkoła to przecież cała historia niepodległej Rzeczypospolitej - to nazwiska, życiorysy, ale również wasza zasługa pilnowania pamięci" - powiedziała podczas sobotnich obchodów minister.

Przypomniała, że rok szkolny 2017/2018 został ogłoszony przez ministerstwo "jako rok dedykowany 'Niepodległej'". "Od kwietnia 2018 roku szkołom dedykujemy najprzeróżniejsze pomysły, rozwiązania; będziemy szukać pomysłów, które będą wspomnieniem, przypomnieniem, szukaniem historii, ale również będą spektaklem, widowiskiem czy konkursem" - mówiła Anna Zalewska.

 Dodała, że "nawet Rada Ministrów, podejmując uchwałę o szerokopasmowym internecie, nazwała tę uchwałę, która już się realizuje, '100 Mega na 100-lecie'".

Zdaniem minister Zalewskiej jest to potrzebne, "żebyśmy pokazali całemu światu, że budowanie cywilizacji, rewolucji 4.0, zmieniającego się świata będzie prawdziwe tylko wtedy, kiedy będzie się pamiętało o przeszłości, kiedy będzie się budowało wzajemne relacje, wspólną historię".

Prezes IPN: Cała Polska na was patrzy

"Dzisiaj cała Polska patrzy na was, przeszliście do historii" - mówił z kolei do mieszkańców Stróży i gminy Dobra szef IPN Jarosław Szarek. "To dzięki waszym przodkom, którzy 100 lat temu ugościli tutaj na kilka tygodni kilkudziesięciu mężczyzn w stalowo-błękitnych mundurach połączonych marzeniem, żeby po ponad wiekowej niewoli znów była niepodległa Polska" - wyjaśnił.

Jarosław Szarek zaznaczył jednocześnie, że takich miejsc jak Stróża jest więcej i trzeba je odkryć. "IPN chce pokazać tę międzypokoleniową więź, to zmaganie o wolną i niepodległą Polskę. Liczymy na młode pokolenie, na harcerzy, na uczniów" - podkreślił.

Prezydent RP sprawuje patronat honorowy nad obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości organizowanymi przez IPN.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy