Reklama

Andrzej Duda spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. "Dobrze Cię widzieć"

Wołoydmyr Zełenski widział się z Andrzejem Dudą w Rzeszowie - przekazała Kancelaria Prezydenta. Spotkanie odbyło się w drodze powrotnej ukraińskiego przywódcy z Brukseli do Ukrainy. Prezydenci wymienili parę zdań w przyjacielskiej atmosferze. - Dobrze Cię widzieć - powiedzieli do siebie i uścisnęli się na powitanie.

W mediach społecznościowych Kancelarii Prezydenta pojawiło się nagranie ze spotkania Andrzeja Duda i Wołodymyra Zełenskiego. Ich rozmowa odbyła się w Rzeszowie w ramach podróży powrotnej ukraińskiego przywódcy, który w ostatnich dniach odwiedził Londyn, Paryż i Brukselę, gdzie odbył rozmowy i wystąpienia w sprawie dalszego wsparcia dla jego państwa.

"Prezydent Ukrainy zrelacjonował swoją ostatnią aktywność dyplomatyczną w Brukseli i innych stolicach europejskich; rozmowy dotyczyły też bezpieczeństwa w regionie" - głosi komunikat KPRP. Prezydenci omówili obecną sytuację na froncie i potrzebę dalszych wspólnych działań na rzecz wsparcia militarnego - dodano.

Reklama

To drugie tego typu spotkanie - wcześniej ukraiński przywódca widział się z polską głową państwa w podobnych okolicznościach, gdy wracał ze swojej podróży do Stanów Zjednoczonych 22 grudnia. Bezpośredni przelot z Ukrainy jest niemożliwy z powodu wojny, dlatego Zełenski - zarówno w grudniu, jak i w lutym - rozpoczyna je właśnie z terytorium Polski.

Podróż prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski w Londynie, Paryżu i Brukseli

Swoją trasę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpoczął we wtorek wizytą w Londynie. Jego obecność w stolicy Wielkiej Brytanii była nieoczekiwana - poinformowano o niej dopiero wówczas, gdy Zełenski zbliżał się samolotem brytyjskich sił powietrznych do lotniska.

Na miejscu spotkał się z królem Karolem III oraz premierem Rishi Sunakiem. Szef rządu zapowiedział kolejne sankcję na Rosję, nową pomoc wojskową oraz rozszerzenie szkoleń ukraińskich żołnierzy, którzy mają rozpocząć ćwiczenia na NATO-wskich myśliwcach. Decyzja te wywołała silny sprzeciw Kremla i ostrą reakcję rosyjskiej ambasady.

Następnie Zełenski udał się do Paryża na spotkanie z prezydentem Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Olafem Scholzem. Francuski przywódca zdeklarował, że "Rosja nie może wygrać tej wojny", a Paryż będzie wspierał Kijów tak długo, jak to tylko możliwe.

W środę prezydent Ukrainy przyleciał do Brukseli na nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej, podczas którego omawiane były m.in. najnowsze wydarzenia na froncie, wsparcie UE dla Kijowa, kolejne sankcje na Rosję, sposoby pociągania jej do odpowiedzialności oraz możliwości wykorzystania skonfiskowanych majątków rosyjskich na cele powojennej odbudowy kraju.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ​Wołodymyr Zełenski | Andrzej Duda

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy