Reklama

Reklama

Andrzej Duda spotkał się z Ołeksandrem Turczynowem

O zmianach w ukraińskim rządzie, sytuacji na wschodzie Ukrainy, komisji NATO-Ukraina na szczycie Sojuszu i uwolnieniu Nadii Sawczenko – rozmawiali w czwartek w Warszawie prezydent Andrzej Duda i sekretarz ukraińskiej rady bezpieczeństwa Ołeksander Turczynow.

Według prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy zapewniał polskiego prezydenta, że zmiana rządu w tym kraju nie odbije się na polityce zagranicznej i polityce bezpieczeństwa; przekonywał, że będzie pełna kontynuacja współpracy z partnerami zachodnimi.

Nowy rząd Ukrainy

Ukraiński parlament zatwierdził w czwartek skład nowego rządu, na czele którego stanął premier Wołodymyr Hrojsman.

Turczynow poinformował prezydenta Dudę o pogarszającym się stanie bezpieczeństwa na wschodniej Ukrainie, trwających tam codziennie starciach, rannych i zabitych - powiedział Szczerski. Ukraiński polityk miał powiedzieć o obawach, że wiosną konflikt odżyje na nowo, gdyż ilość broni na wschodzie Ukrainy nie ulega zmniejszeniu.

Reklama

Rozmowy dotyczyły posiedzenia komisji NATO-Ukraina na szczeblu szefów państw, które jest planowane w lipcu podczas szczytu Sojuszu w Warszawie. Według Szczerskiego prezydent zapewniał, że Polska będzie dążyła, by komisja dała wyraźny sygnał, że współpraca na rzecz bezpieczeństwa NATO-Ukraina powinna być pogłębiana, kontynuowana i mieć praktyczny wymiar współpracy technicznej i wojskowej.

Politycy rozmawiali o współpracy obu państw w zakresie bezpieczeństwa, techniczno-wojskowej m.in. o wspólnych natowskich ćwiczeniach wojskowych. Podkreślono wagę wspólnego polsko-litewsko-ukraińskiej brygady - powiedział prezydencki minister. "Obaj panowie przedstawili wspólne stanowisko na temat konieczności uwolnienia pani Nadii Sawczenko z rosyjskiego więzienia. Wspólnota międzynarodowa powinna użyć nacisku na Rosję w celu jej uwolnienia" - dodał.

Pod koniec marca ukraińska lotniczka wojskowa Nadija Sawczenko została skazana na 22 lata pozbawienia wolności za współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy w czasie walk w Donbasie w 2014 roku. Sawczenko odrzuca oskarżenia o kierowanie z pokładu śmigłowca ogniem moździerzy, od którego zginęli dziennikarze.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy złożył wieńce pod tablicą upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego - poinformował Szczerski.

Dwudniowa wizyta w Polsce

Ołeksander Turczynow przebywa Polsce z dwudniową wizytą na zaproszenie szefa BBN Pawła Solocha - poinformował w komunikacie BBN. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy spotka się z szefem BBN w Belwederze.

Planowane są także spotkania Turczynowa: z marszałkami Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu Stanisławem Karczewskim, ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim, ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem, koordynatorem ds. służb specjalnych Mariuszem Kamińskim oraz z szefem Sztabu Generalnego WP i Dowódcą Operacyjnym RSZ.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy