Reklama

Reklama

Andrzej Duda rozmawiał z Joe Bidenem

Prezydent RP Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z amerykańskim przywódcą Joe Bidenem. Tematem rozmowy była sytuacja w Ukrainie oraz zbliżające się szczyty Bukaresztańskiej Dziewiątki i NATO - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki odbędzie się w piątek w Bukareszcie. Szczy NATO ma się odbyć w czerwcu w Madrycie.

"Omówiono również sposoby wzmocnienia bezpieczeństwa Polski oraz współpracę polsko-amerykańską w dziedzinach bezpieczeństwa i gospodarki. Prezydenci Polski i USA umówili się na kolejne rozmowy" - przekazała na Twitterze Kancelaria Prezydenta.

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot przekazał, ze rozmowa przywódców Polski i USA trwała ok. pół godziny. - Planowane kolejne rozmowy telefoniczne - dodał.

Biały Dom o rozmowie prezydentów

O szczegółach spotkania poinformował również Biały Dom. "Nawiązując do wizyty prezydenta Bidena w Polsce w marcu, przywódcy potwierdzili wspólne zobowiązanie do dalszego wzmacniania naszej współpracy dwustronnej w sprawach bezpieczeństwa i gospodarki. Omówili też ich trwające wsparcie dla narodu i rządu Ukrainy w odpowiedzi na rosyjską agresję" - napisano w oświadczeniu wydanym po rozmowie telefonicznej.

Reklama

Biden miał również podkreślić zobowiązania USA do zapewnienia bezpieczeństwa Polski i wschodniej flanki NATO oraz życzył udanego szczytu Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9), forum państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Podróż prezydenta Dudy

Po rozmowie z amerykańskim prezydentem Andrzej Duda wyruszył do Portugalii. To początek jego podróży po południowej Europie. Celem kolejnych wizyt jest lobbowanie za jak najszybszym przyznaniem Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej.

Bukaresztańska Dziewiątka to zrzeszenie dziewięciu państw Europy Środkowo-Wschodniej: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. Jego celem jest pogłębianie współpracy militarnej we wschodniej flance NATO.

Liderzy tych krajów, podczas wspólnych spotkań, omawiają też kwestie związane z bezpieczeństwem. Najbliższy szczyt "B-9" zaplanowano w piątek w Rumunii. Polskę będzie reprezentował tam Andrzej Duda, który wcześniej złoży wizyty także w Portugalii i we Włoszech.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy