Reklama

Reklama

Andrzej Duda: Przygotujmy się wspólnie na możliwą kolejną pandemię

Tak jak wspólnie walczymy ze zmianami klimatu, tak podobnie powinniśmy współdziałać, by chronić nasze społeczeństwa przed zagrożeniem pandemią, zwłaszcza, że epidemiolodzy przewidują jej powtórzenia się w przyszłości - powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu do zagranicznych dyplomatów akredytowanych w Polsce.

Prezydent w orędziu skierowanym do zagranicznych dyplomatów akredytowanych w Polsce wskazał, że pandemia "w sposób niekiedy dramatyczny pokazała, jak ważną rolę w coraz bardziej zglobalizowanym świecie odgrywa sprawna i ogólnodostępna służba zdrowia".

Andrzej Duda wyraził opinię, że "w tym obszarze jest duża przestrzeń do współdziałania, wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk, w celu podniesienia poziomu sprawności poszczególnych krajowych służb zdrowia". 

- Mamy w Europie, ale pewnie nie tylko, godne naśladowania przykłady przyjmowania pacjentów przez sąsiadujące ze sobą kraje. Polscy medycy opiekują się pacjentami ze Słowacji i Czech - mówił prezydent. Według niego "warto te dobre praktyki współpracy pielęgnować i rozszerzać. 

Reklama

- Chciałbym, aby społeczność międzynarodowa podjęła solidarny wysiłek wypracowania skutecznych mechanizmów pomocy międzypaństwowej. Tak jak wspólnie podejmujemy działania na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi, tak podobnie powinniśmy działać, by chronić nasze społeczeństwa przed zagrożeniem pandemicznym - zwłaszcza, że epidemiolodzy przewidują wysokie prawdopodobieństwo jej powtórzenia się w przyszłości - oświadczył polski przywódca.

- Przygotujmy się zawczasu oraz wspólnie na to trudne wyzwanie - zaapelował.

"Pogłębienie więzi w ramach NATO jest w dobrze pojętym interesie Zachodu"

Prezydent mówił, że wybuch pandemii przypomniał "o potrzebie budowy silnych instytucji, stanowiących fundament, na którym społeczeństwo może się wesprzeć w chwili próby". - W obszarze relacji międzypaństwowych taką rolę odgrywa prawo międzynarodowe. Stąd moje głębokie przekonanie o potrzebie konsekwentnego egzekwowania przestrzegania jego zasad, zwłaszcza w odniesieniu do praw człowieka - podkreślili Duda.

Jak zaznaczył, "niestety ostatnie miesiące, w różnych częściach świata, dostarczyły kolejnych przykładów łamania tak podstawowych praw, jak prawo do wolnych i demokratycznych wyborów, czy pokojowego demonstrowania".

Zaznaczył, że Polska będzie jeszcze przez dwa lata zasiadać w Radzie Praw Człowieka ONZ. Zapewnił o otwartości naszego kraju na współpracę ze wszystkimi partnerami w celu skuteczniejszej ochrony podstawowych praw i wolności.

Prezydent zapowiedział, że w drugiej kadencji chce kontynuować działania na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa Polski, zarówno w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak i poprzez współpracę dwustronną.

- Dlatego z uznaniem przyjmuję deklaracje prezydenta USA Joe Bidena i jego administracji dotyczące amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo Europy oraz zobowiązań sojuszniczych wynikających z artykułu piątego Traktatu Waszyngtońskiego - powiedział Duda.

- Jako ważny partner Stanów Zjednoczonych oraz wiarygodny członek NATO, liczymy na pogłębienie więzi sojuszniczych, gdyż jest to w dobrze pojętym interesie całej wspólnoty Zachodu - oświadczył prezydent.

Reklama

Reklama

Reklama