Reklama

Andrzej Duda odpowiedział na zarzuty osoby z niepełnosprawnością

- Jesteśmy dumni z tego, że ludzie przyjeżdżają do Polski i widzą: "o, bardzo łatwo jest się dostać do budynku i wszystko jest dostosowane" - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Słowa te porównał z rzeczywistością Wojtek Sawicki, prowadzący "Life on Wheelz", który wstawił na Twittera filmik zatytułowany "Przemówienie Andrzeja Dudy vs. rzeczywistość". Na film odpowiedział prezydent.

3 grudnia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami prezydent Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim odznaczenia osobom, które aktywnie działają na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

- Jest w Polsce 5 mln osób z niepełnosprawnościami - nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. 5 mln wśród nas! Czy można powiedzieć, że to jest środowisko osób z niepełnosprawnościami? Czy może po prostu trzeba powiedzieć, że w naszym środowisku są osoby z niepełnosprawnościami - powiedział wówczas prezydent RP Andrzej Duda.

Andrzej Duda o infrastrukturze dla niepełnosprawnych

Dodał, "żebyśmy czynili wszystko w swoim życiu, żeby ci ludzie mogli funkcjonować jak najlepiej, bez barier; żeby mieli dostępne wszystko, co jest dostępne dla każdego innego; żeby mogli się realizować; żeby mogli dawać innym przykład siły duchowej, tego, że można, że w najtrudniejszych warunkach da się osiągać sukcesy; że mimo różnych przeciwności, które czasem spotykają człowieka, można czerpać z życia ogromną satysfakcję, a jeszcze - bardzo często - dawać siebie innym".

Reklama

W trakcie przemówienia, prezydent wyraził zadowolenie z ułatwień pomagających niepełnosprawnym poruszanie się po polskich ulicach. - Jesteśmy dumni z tego, że ludzie przyjeżdżają do Polski i widzą: "o, bardzo łatwo jest się dostać do budynku, wszystko jest dostosowane, jaka ładna architektura, a jaka przyjazna". Idąc czują, że jakoś tak jest inaczej, bardziej otwarcie, bo nie ma schodów, bo podejście jest łagodne, jest dobrze obliczone, bo nie ma utrudnień - powiedział prezydent.

Wojtek Sawicki: "Przemówienie Andrzeja Dudy vs. rzeczywistość"

I właśnie ten fragment został wzięty pod lupę przez Wojtka Sawickiego, który prowadzi bloga "Life on Wheelz" na Instagramie. Mężczyzna choruje na dystrofię mięśniową Duchenne'a, która ogranicza możliwości poruszania się i sprawia, że musi być pod stałą opieką medyczną.

O swojej chorobie i o problemach jakie czyhają na osoby z niepełnosprawnością, informuje na swoich social mediach, na których komentuje także bieżące sprawy i wypowiedzi polityków. Wojtek Sawicki wrzucił na swojego Twittera filmik, w którym odniósł się do wyżej wymienionych słów Andrzeja Dudy o ułatwieniach dla osób niepełnosprawnych. Wpis został podpisany "Przemówienie Andrzeja Dudy vs. rzeczywistość". Do nagrania najpierw został wstawiony fragment słów prezydenta, które odpowiada scenami "z rzeczywistości".

Na scenkach Sawicki próbuje wjechać przed klatkę, na którą prowadzą długie schody bez podjazdu, próbuje przejechać przez dziurawy chodnik, czy pokonać stromy podjazd. Wpis Wojtka Sawickiego odbił się szerokim echem w sieci. W momencie pisania artykułu ma 65 "komentarzy", 958 "podań dalej" i prawie 4 tys. "polubień".

Andrzej Duda odpowiada Wojtkowi Sawickiemu

Na wpis odpowiedział Andrzej Duda, który odniósł się do zarzutów: "Szanowny Panie Wojciechu! Zdaję sobie sprawę jak wiele jeszcze zmian jest potrzebnych i jak wielu ludzi na nie czeka. Ale bez działania, bez mówienia o tym publicznie, bez pokazywania pozytywnych przykładów, będzie znacznie trudniej coś zmienić" - napisał prezydent na Twitterze. Do tej pory Sawicki nie odpowiedział na komentarz prezydenta.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy