Reklama

Reklama

Andrzej Duda na Uniwersytecie Warszawskim. Studenci zaprotestowali

"UW wolne od homofobii" - między innymi takie okrzyki wznosiła grupa studentów, która w czwartek (1 października) protestowała przeciwko prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Głowa państwa wzięła udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego.

Przed wejściem na uczelnię, na Krakowskim Przedmieściu, zebrało się kilkadziesiąt osób protestujących przeciwko udziałowi prezydenta w uroczystości inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim. 

Dominik Puchała ze Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego, które zorganizowało zgromadzenie, powiedział, że "prezydent wielokrotnie stosował mowę nienawiści, wielokrotnie był homofobiczny". - Nie ma naszej zgody, żeby na UW homofobia miała miejsce, (...) nie ma miejsca dla dyskryminacji. Przede wszystkim na UW nie ma miejsca dla homofobicznych polityków - podkreślił. Jak dodał, na manifestacji, oprócz studentów, zebrali się również "akademiczki i akademicy".

Reklama

Pytany o postulaty Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego powiedział: - Przede wszystkim chcielibyśmy, żeby nowy rektor UW Alojzy Nowak potępił nienawiść szerzoną przez Andrzeja Dudę i wyraźnie dał mu do zrozumienia, że na UW choćby w obliczu programów prorównościowych, które UW wprowadza, zachowania takie jak Andrzeja Dudy po prostu nie powinny mieć miejsca".

Dudę nazwano "naczelnym homofobem ostatnich lat"


Przemawiając do zgromadzonych Sebastian Słowiński ze Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego mówił: - Dziś bramy naszego uniwersytetu przekroczy naczelny homofob ostatnich lat, który jest odpowiedzialny za szczucie na nas, osoby LGBT, za to, że dzieciaki popełniają samobójstwa, boją się chodzić do szkoły i boją się być sobą. 

- Wizyta Dudy jest najzwyczajniej w świecie sprzeczna z polityką i etyką uniwersytecką, więc skoro UW ma słuszną odwagę do wdrażania postępowej polityki, to może miałby też odwagę do pokazania Dudzie, gdzie jest jego miejsca. Na pewno nie tu, być może na śmietniku historii z zarzutami prokuratorskimi - przekonywał Słowiński. 

Skandowali: Precz z homofobem Dudą 


Zgromadzeni mieli ze sobą tęczowe flagi. Trzymali również dużą tęczową "sektorówkę" i wznosili okrzyki, m.in.: solidarność naszą siłą, UW wolne od homofobii, uniwersytet wolny od faszyzmu.

Zebrani przenieśli się następnie pod Auditorium Maximum na terenie kampusu UW, gdzie odbywała się uroczysta inauguracja roku akademickiego. Na przeciwko budynki trzymali dużą tęczową "sektorówkę" skandowali m.in.: miłość nie nienawiść, uniwersytet wolny od dyskryminacji, prawa człowieka to nie ideologia, precz z homofobem Andrzejem Dudą. 


Reklama

Reklama

Reklama