Reklama

Reklama

Andrzej Duda na szczycie Inicjatywy Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza. W poniedziałek przybył na Łotwę, gdzie został oficjalnie powitany przez prezydenta Eglisa Levitsa. - Wszystkie tematy są prześwietlone problemem toczącej się wojny na Ukrainie, rosyjskiej agresji i tym, jak tę rosyjską agresję zatrzymać - powiedział.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Prezydent Duda po przed godz. 12 czasu polskiego został powitany w Rydze przez łotewskiego prezydenta Egilsa Levitsa. Podczas krótkiej wypowiedzi dla mediów, Duda przypomniał, że w przeszłości z ówczesną prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović zainicjował współpracę państw Trójmorza i :był uczestnikiem spotkań przywódców Trójmorza od początku".

Reklama

Prezydent Polski podkreślał, że głównymi tematami rozmów będzie m.in. zacieśnianie więzi pod względem bezpieczeństwa "przede wszystkim tego energetycznego". - Dzisiaj przede wszystkim, to i tak wszystko jest prześwietlone problemem toczącej się wojny na Ukrainie, rosyjskiej agresji na Ukrainę i tym, jak tę rosyjską agresję zatrzymać - dodawał Duda.

- Problem, który obok tego rośnie, to problem potencjalnego kryzysu żywnościowego. Ukraina była ogromnym spichlerzem, dostarczycielem zboża, oleju słonecznikowego do bardzo wielu krajów na świecie. Jest pytanie w jaki sposób tak, by to ziarno, te płody rolne, które urodzi Ukraina, które rodzi w tej chwili, mogły zostać wyeksportowane z Ukrainy - mówił prezydent.

Na godz. 14 zapowiadana jest wspólna konferencja prasowa.

Przy okazji wizyty w Rydze prezydent Duda spotka się z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem, a następnie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Prezydent Andrzej Duda odwiedzi polski kontyngent na Łotwie

Z kolei we wtorek o godz. 11 prezydent odwiedzi Polski Kontyngent Wojskowy w Adazi na Łotwie, który wchodzi w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Zobacz też: Wizyta przywódców w Kijowie. Prezydent Duda: Bardzo dobry sygnał

X zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego (zgodnie z postanowieniem prezydenta RP z marca 2022 r. - 260 żołnierzy i pracowników wojska) wystawiła 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej. Główne uzbrojenie kontyngentu to 14 czołgów PT-91. Dowódcą obecnej zmiany jest mjr Wojciech Tuchalski.

PKW Łotwa w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO (sił wzmocnionej Wysuniętej Obecności - eFP - na Łotwie; państwem ramowym jest Kanada) wraz z łotewskimi siłami zbrojnymi prowadzi od czerwca 2017 r. na terenie krajów bałtyckich działania związane z odstraszaniem oraz pozostaje w gotowości do obrony przed nagłym ograniczonym atakiem konwencjonalnym Rosji i Białorusi. Funkcjonowanie eFP jest też demonstracją zaangażowania Sojuszu Północnoatlantyckiego w zapewnienie bezpieczeństwa zagrożonym krajom członkowskim.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy