Reklama

Reklama

Andrzej Duda: GPW jest symbolem polskiego sukcesu przemian

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej gali z okazji 25-lecia GPW powiedział, że "Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest symbolem polskiego sukcesu przemian". "Warszawska giełda jest sercem polskiej gospodarki" - podkreślała prezes GPW Małgorzata Zaleska.

"To był niezwykle symboliczny dzień, kiedy na odnowionym parkiecie warszawskiej giełdy stanęło pierwszych pięć spółek giełdowych i było pierwsze notowanie (...). To był nie tylko dzień, kiedy odnowił się rynek kapitałowy, to był także i wielki symbol" - mówił Andrzej Duda podczas uroczystej gali w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Prezydent podkreślał, że historia giełdy papierów wartościowych w Polsce jest historią blisko dwustuletnią, bo w 1817 roku zainaugurowała działalność giełda kupiecka w Warszawie. "Mam nadzieję, że uczcimy tę rocznicę za rok" - zwrócił się do prezes GPW Małgorzaty Zaleskiej.

Reklama

Jak zaznaczył, pierwsza siedziba odnowionej GPW mieściła się w gmachu dawnego Komitetu Centralnego PZPR. "To taki chichot historii, że w miejscu, gdzie urzędowało centrum władzy ludowej, która niszczyła wolny rynek, która go w Polsce zlikwidowała, odnowił się rynek kapitałowy". "Dziś warszawska giełda jest czwartą co do wielkości giełdą w Europie, a największą bez wątpienia w Europie Środkowo-Wschodniej. Trzeba powiedzieć: GPW jest symbolem polskiego sukcesu przemian" - podkreślił Duda.

"Obecność na giełdzie przyniosło wielkie pieniądze, czasem i fortunę, dużej grupie Polaków" - mówił prezydent.

Przyznał, że dziwne jest to, że główny indeks giełdowy WIG20 spadł w ostatnich latach, choć gospodarka się rozwija. Dodał zarazem, że polski eksport w ostatnim czasie bardzo wzrósł, więc i "na giełdę należy patrzeć z wielką nadzieją". Przekonywał, że obecnie GPW jest godna zaufania dla inwestorów z całego świata i to tu jest możliwość uzyskania dodatkowego kapitału.

Dziękował tym, którzy przyczynili się do rozwoju warszawskiej GPW. "Wierzę w to, że przed warszawską giełdą jest świetlana przyszłość z nowym dzwonem na następne 25 lat" - powiedział prezydent. Giełda od wiosny ma nowy dzwon, jego uroczyste uruchomienie nastąpiło w kwietniu.

Przed prezydentem głos ze sceny Teatru Narodowego zabrała prezes GPW. Małgorzata Zaleska podkreślała, że po 25 latach warszawska GPW jest jedną z najnowocześniejszych giełd na świecie i jest największą giełdą w Europie Środkowej. Jest też jedną z nielicznych giełd, gdzie realnie można pozyskać kapitał.

"Warszawska giełda jest sercem polskiej gospodarki" - mówiła Zaleska.

Zaznaczyła, że to "dobre miejsce do budowania długoterminowych oszczędności". Według niej GPW może też być podstawą do realizacji "Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

"Warszawska giełda jest naszym dobrem, o które musimy wszyscy dbać" - powiedziała Zaleska. "Wierzę, że za 25 lat spotkamy się i będziemy mieli okazję do świętowania kolejnych sukcesów" - dodała.

Po oficjalnych wystąpieniach i życzeniach z telebimu od prezesów spółek giełdowych odbyła się aukcja na rzecz fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę" oraz koncert. Podczas aukcji sprzedany został m.in. historyczny dzwonek giełdowy, który służył w latach 1991-2016 oraz m.in. koszulki sportowców Roberta Lewandowskiego i Anity Włodarczyk.

Giełda Papierów Wartościowych powstała 12 kwietnia 1991 roku. 16 kwietnia tego roku w dawnym gmachu KC PZPR odbyła się pierwsza sesja giełdowa z udziałem 7 domów maklerskich, na której notowano akcje 5 spółek: Tonsilu, Próchnika, Krosna, Kabli, i Exbudu.

Pierwszym prezesem GPW w Warszawie był Wiesław Rozłucki, który kierował tą instytucją przez 15 lat (1991-2006).

Najważniejszymi indeksami giełdowymi głównego rynku są: WIG, WIG20, WIG30.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy