Reklama

Andrzej Dera o debacie w sprawie konstytucji: To bardzo ważny dzień

To bardzo ważny dzień - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera, odnosząc się do piątkowej debaty o zmianach w konstytucji. Rozpoczynają się konsultacje w sprawie pytań referendalnych dotyczących tego, jak Polska będzie wyglądać w przyszłości - dodał.

W piątek w Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbywa się debata organizowana przez NSZZ "Solidarność", dotycząca zmian w konstytucji, organizowana przez NSZZ "Solidarność". Wezmą w niej udział m.in. prezydent Andrzej Duda i marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef "Solidarności" Piotr Duda, jej były przewodniczący Marian Krzaklewski, wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta ds. referendum Paweł Mucha, a także eksperci.

"To nie jest akademicka dyskusja, tylko bardzo ważny dzień, bo rozpoczynają się konsultacje ws. pytań referendalnych dotyczących (tego), jak ma wyglądać Polska w przyszłości" - powiedział Andrzej Dera wPolsce.pl.

Reklama

Prezydencki minister podkreślił, że główny spór toczy się wokół "kwestii funkcjonowania władz w państwie", a Polska jest krajem, w którym obowiązuje system polityczny będący "hybrydą" między systemem prezydenckim a kanclerskim. Zdaniem Dery jest to eksperyment, który "nie do końca się udał".

"Rozstrzygnięciu dylematów obywatelskich mają służyć pytania referendalne" - powiedział prezydencki minister, tłumacząc, że jeśli Polacy w referendum opowiedzą się za jednym z tych systemów, "trudno wyobrazić sobie sytuację", w której w projekcie zmiany konstytucji zaproponowane byłoby inne rozwiązanie.

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji wyszedł prezydent Duda w czasie uroczystości w święto Konstytucji 3 maja. Powiedział wówczas, że chce, aby referendum odbyło się w przyszłym roku, gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Według niego Polacy powinni móc wypowiedzieć się na temat obowiązującej od 20 lat konstytucji i określonego w niej modelu ustrojowego.

Piątkowa konferencja organizowana przez "S" pod hasłem "Konstytucja dla obywateli nie dla elit" ma zainaugurować debatę na temat zmian konstytucji.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy