Reklama

Reklama

Anakonda 2016: Będzie nocny szturm

Wieczorny szturm z wykorzystaniem śmigłowców w Wędrzynie, strzelania rakietowe w Ustce oraz działania na poligonach w Nowej Dębie i Trzciańcu. To plan, jaki wojsko zamierza zrealizować dziś w ramach międzynarodowych ćwiczeń Anakonda-16.

Najbardziej widowiskowe będą zadania polskich i amerykańskich wojsk aeromobilnych. Od godziny 15:00 w Świdwinie zaczną się przygotowania żołnierzy z USA ze 173 brygady powietrznodesantowej do wylotu na poligon w Wędrzynie. Pierwsza grupa śmigłowców wyleci o godzinie 18:00, druga trzy godziny później.

W tym czasie w Wędrzynie na kolegów z US Army będą czekać nasi żołnierze z kawalerii powietrznej oraz z brygady pancernej z czołgami Leopard 2A5. Polaków będą też wspierać Kanadyjczycy z lekkiej piechoty.

Szturmowanie na wędrzyńskim poligonie

Wszystkie pododdziały rozpoczną szturmowanie obiektów na wędrzyńskim poligonie wieczorem (około godziny 22:00). W zadaniu będą wykorzystywane amerykańskie śmigłowce Apache, BlackHawk i transportowe Chinooki ( czyt. czinuki). Do szturmowania obiektów wyznaczono też polskie Mi-17 i Mi-24.

Reklama

Po wykonaniu zadania zaplanowano briefing pasowy z polskimi i amerykańskimi dowódcami.

Strzelania rakietowe na poligonie w Ustce

W ramach Anakondy-16 w piątek będą też kontynuowane strzelania rakietowe na poligonie w Ustce oraz wspólne zadania wojska z siłami sektora pozamilitarnego. Tym razem zaplanowano ćwiczenia obronne na Podkarpaciu w okolicach Trzciańca.

Dzień otwarty w Nowej Dębie

Z kolei na poligonie w Nowej Dębie między 10:00 a 13:00 będzie dzień otwarty. Każdy kto ma ochotę zobaczyć wojsko w akcji, będzie mógł bez problemu wejść na teren Nowej Dęby. Zaprezentują się tam żołnierze litwesko-polsko-ukraińskiej brygady. Jednostka z siedzibą w Lublinie gotowość bojową osiągnęła w ubiegłym roku. Brygada jest odpowiedzią na kryzys na pograniczu ukraińsko-rosyjskim.
Manewry Anakonda-16 od początku obserwują przedstawiciele OBWE. Dwudziestu obserwatorów między innymi z Białorusi, Szwajcarii, Ukrainy, Bułgarii i Serbii oraz z Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA codziennie jest na innym poligonie i śledzi zmagania żołnierzy w terenie.

Międzynarodowy wymiar Anakonda-16

Organizowane cyklicznie ćwiczenia Anakonda-16 w tym roku mają międzynarodowy wymiar. Bierze w nich udział 31 tysięcy żołnierzy z 23 pańśtw sojuszniczych i partnerskich. Do dyspozycji mają 3 tysiące różnego rodzaju sprzętu wojskowego, w tym ponad 100 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów.

Szósta edycja Anakondy ma inny niż do tej pory scenariusz. Wojska sojusznicze i partnerskie wykonują zadania, które wzorowane są na konfliktach hybrydowych. Żołnierze muszą reagoować na różnego rodzaju sytuacje kryzysowe jak zamieszki, zamachy czy destabilizację życia społecznego i gospodarczego. Wszystko to ma podłoże konfliktu ale jeszcze nie regularnej wojny. Dowódcy ćwiczenia wielokrotnie podkreślali, że scenariusz powstał na bazie obserwacji rzeczywistych kryzysów, jak chociażby ten na Ukrainie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy