Reklama

Reklama

Amerykańskie myśliwce F-22 dotarły do Polski. Wielkie powitanie

Do bazy w Łasku dotarło sześć amerykańskich myśliwców F-22 Raptor - poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. Samoloty będą wspierać obronę wschodniej flanki NATO a amerykańscy żołnierze będą szkolić się z polskimi wojskowymi.

"W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku wylądowały myśliwce F-22 Raptor z 90. Eskadry Myśliwców USA. Jedne z najnowocześniejszych myśliwców świata przybywają do Polski w ramach misji NATO Air Shielding na wschodniej flance Sojuszu" - napisał Mariusz Błaszczak.

Myśliwce F-22 w Polsce. Będą strzec wschodniej flanki NATO

NATO Air Shielding to misja zwiększenia obecności sił powietrznych i obrony przeciwrakietowej włączonych w system kierowania i dowodzenia Sojuszu. W ramach tej operacji Stany Zjednoczone wysłały do Polski sześć myśliwców piątej generacji F-22 Raptor, które będą stacjonować w Łasku. Amerykanie będą się szkolić z polskimi załogami.

Reklama

Operacja ma stworzyć tarczę od państw bałtyckich po Morze Czarne, by zwiększyć zdolności do obrony terytorium państw członkowskich NATO, ich ludności i wojsk przed zagrożeniami z powietrza.

F-22 Raptor został zaprojektowany jako myśliwiec przewagi powietrznej, samolot do uderzeń bronią powietrze-ziemia i misji rozpoznawczych. Maszyny przysłane do Polski należą do 90. Eskadry Myśliwskiej 3. Skrzydła Wing ulokowanej w bazie Elmendorf-Richardson na Alasce.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy