Reklama

Reklama

Amber Desire 22. Ćwiczenia wojskowe w ramach NATO realizowane w Polsce

300 żołnierzy i 40 jednostek sprzętu m.in. z Wielonarodowej Dywizji Północny–Wschód uczestniczy w ćwiczeniach Amber Desire 22. Jak przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej, ćwiczenia są realizowane w ramach działań NATO.

W poniedziałek w okolicy Supraśla (woj. podlaskie) odbywa się kolejne ćwiczenie Amber Desire 22 realizowane w ramach działań Sojuszu Północnoatlantyckiego wspólnie przez żołnierzy Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, Batalionowej Grupy Bojowej eFP oraz 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uczestniczyć w nim ma m.in. wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Ćwiczenia i pokaz sprzętu wojskowego

W bieżącej edycji ćwiczenia bierze udział 300 żołnierzy i 40 jednostek sprzętu. Ćwiczenie to jest sprawdzianem zdolności sprawnego przemieszczenia pododdziałów na znaczną odległość i prowadzenia działań obronnych, obejmujące również zgrywanie pododdziałów międzynarodowych, podnoszenie ich interoperacyjności. Jak informuje MON, w rejonie odbędą się również pokazy sprzętu wojskowego.

Reklama

W ćwiczenia są zaangażowane siły: 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (1. i 2. batalion zmechanizowany, batalion czołgów, dywizjon przeciwlotniczy, batalion saperów, batalion logistyczny i batalion dowodzenia), Batalionowej Grupy Bojowej eFP (brytyjska kompania rozpoznawcza, żołnierze SZ USA i Rumunii), 11. pułku artylerii i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Działania ćwiczących sił są osłaniane z powietrza przez śmigłowce bojowe W-3 Sokół.

Błaszczak: To przykład partnerskiego współdziałania Polski i USA

Polska uczestniczy w inicjatywie NATO eFP (ang. enhanced Forward Presence) - wzmocnionej Wysuniętej Obecności. Główną jej siłę stanowią cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO, rozmieszczone w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Każda grupa została utworzona przez państwo ramowe, którymi są odpowiednio: Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada i Wielka Brytania.

Polska jest nie tylko jednym z państw gospodarzy, ale również państwem delegującym swoje siły do innej z grup (eFP Łotwa). Na terytorium Polski utworzono również dowództwo dywizyjne - Wielonarodową Dywizję Północny Wschód z dowództwem w Elblągu, która koordynuje działania wszystkich grup eFP.

- Funkcjonowanie eFP w Polsce to doskonały przykład dobrej współpracy sojuszniczej, a szczególnie partnerskiego współdziałania Polski i USA - podkreśla MON.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy