Reklama

Reklama

Ambasada USA składa kondolencje po wypadku w Redzikowie

Po śmiertelnym wypadku na budowie przyszłej amerykańskiej bazy obrony balistycznej w Redzikowie ambasada USA złożyła kondolencje bliskim ofiary.

"W imieniu rządu Stanów Zjednoczonych Ambasada USA w Warszawie składa najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia rodzinie ofiary wypadku, do jakiego doszło dziś w Redzikowie" - napisano w opublikowanym w środę oświadczeniu.

"Polskie i amerykańskie władze ściśle współpracują w celu dokładnego wyjaśnienia zdarzenia oraz ustalenia, jak w najlepszy sposób przeciwdziałać podobnym tragediom w przyszłości i zapewniać bezpieczeństwo Polakom i Amerykanom pracującym wspólnie w Redzikowie. Wszyscy łączymy się w bólu w związku ze śmiercią polskiego pracownika, który zginął w wypadku, i dziękujemy polskiemu narodowi i polskim władzom za udzielone wsparcie" - głosi komunikat biura prasowego ambasady.

Reklama

Na budowie budowy bazy pocisków przechwytujących amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Redzikowie zginął w środę polski pracownik, zatrudniony przez międzynarodową firmę. Został potrącony przez samochód należący do tego samego przedsiębiorstwa.

Poszkodowanego mężczyzny nie udało się uratować

Jak powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku Jacek Korycki, przeprowadzono reanimację, ale poszkodowanego mężczyzny nie udało się uratować. - Czynności na miejscu wykonywała Żandarmeria Wojskowa pod nadzorem prokuratora słupskiej prokuratury rejonowej - powiedział Korycki. Jak poinformował rzecznik komendanta głównego ŻW mjr Artur Karpienko, prokurator zdecydował, że żandarmeria przeprowadzi czynności na miejscu i przekaże zebrane materiały prokuraturze w Słupsku.

Ulokowana w Redzikowie baza pocisków przechwytujących amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej ma chronić wojska USA i sojuszników z NATO przed pociskami balistycznymi wystrzelonymi z Bliskiego Wschodu. Znajdą się w niej wyrzutnia rakiet przechwytujących oraz radar śledzenia celów i kierowania ogniem. Poza obiektami stricte militarnymi, w ramach inwestycji w Redzikowie powstają też obiekty dla dowództwa i administracji bazy oraz mającego liczyć docelowo ok. 300 osób personelu. Pierwsza nieco większa - około 20-osobowa, grupa amerykańskich żołnierzy pojawiła się w Redzikowie w listopadzie ub.r. Sukcesywnie przybywają kolejni, a w połowie tego roku baza powinna mieć kompletny personel.

Koszty budowy bazy Amerykanie oszacowali na kwotę od kilkudziesięciu do 300 mln dolarów. Osiągnie ona gotowość operacyjną w zakładanym wcześniej terminie, czyli do końca 2018 r.O sprawie jako pierwsze poinformowało Polskie Radio Koszalin.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy