Reklama

Reklama

Akt oskarżenia za nielegalną produkcję papierosów. Straty na ponad 1,2 mln zł

Jest akt oskarżenia przeciwko siedmiu członkom grupy przestępczej, prowadzącej nielegalną fabrykę papierosów. Jak poinformowała prokuratura, mężczyźni mieli narazić Skarb Państwa na łączną stratę blisko 1,2 mln złotych. Za nielegalną produkcję wyrobów tytoniowych grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Częstochowie skierował Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Śledztwo w tej sprawie Podkarpacki wydział PK prowadził wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji oraz Śląskim Urzędem Celno-Skarbowym w Katowicach.

Prokuratura. Oskarżeni Polacy i Ukraińcy

- Prokurator oskarżył 44-letniego Damiana W., 49-letniego Andrzeja S., 43-letniego Łukasza M., 57-letniego obywatela Ukrainy Ihora S., 38-letniego obywatela Ukrainy Olega G. i 36-letniego obywatela Ukrainy Oleha D. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytworzenie - na uprzednio przygotowanej i zainstalowanej linii produkcyjnej - wyrobów tytoniowych, bez wymaganego wpisu do rejestru producentów i bez przeprowadzenia urzędowego sprawdzenia - przekazał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Reklama

Prokuratorzy wskazali, że kolejna osoba objęta aktem oskarżenia to 50-letni Tadeusz J., któremu zarzuca się pomocnictwo do przestępstwa wytwarzania wyrobów tytoniowych.

- Wobec sześciu oskarżonych Damiana W., Andrzeja S., Łukasza M., Ihora S., Olega G., Oleha D. na wniosek prokuratora Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie stosowany jest w dalszym ciągu środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania - podała PK.

Zaznaczono też, że wobec Tadeusza J. stosowane są środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenia majątkowego w kwocie 10 tysięcy złotych.

Narazili państwo na stratę ponad 1,2 mln złotych

- W wyniku przeprowadzonego 1 lutego 2022 roku w Częstochowie przeszukania ujawniono i zabezpieczono maszynę do produkcji tytoniu wraz z wyprodukowanymi już papierosami, a także elementami, które niezbędne są do ich wyprodukowania - podkreśliła PK.

Według ustaleń śledczych sprawcy podejmowali czynności bezpośrednio związane z produkcją i obrotem wyrobami tytoniowymi podlegającymi podatkowi akcyzowemu. - Wyprodukowali wyroby tytoniowe o wartości rynkowej ponad 800 tysięcy złotych w łącznej liczbie 3,5 tysiąca sztuk papierosów, a także posiadali tytoń do palenia w ilości 65 worków o łącznej wadze brutto 1095 kg i o wartości rynkowej ponad 800 tysięcy złotych, filtry do papierosów zapakowane w 88 kartonach i dwóch workach o łącznej wadze brutto 368 kg i wartości rynkowej sześciu tysięcy zł, taśmę do filtrów w ilości 97 rolek o wartości rynkowej ponad 11 tysięcy złotych, co umożliwiało dalszą ich produkcję - zaznaczyła PK.

- W wyniku działalności przestępczej oskarżeni doprowadzili Skarb Państwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, poprzez narażenie na uszczuplenie podatku VAT w kwocie ponad 250 tysięcy złotych i w kwocie prawie 950 tysięcy złotych w zakresie podatku akcyzowego, co stanowi łączną wartość uszczuplenia ponad 1,2 miliona złotych, czyniąc sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu - dodała prokuratura.

Za zarzucane w akcie oskarżenia czyny może grozić do 10 lat więzienia. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy