Reklama

Reklama

Akcja w kopalni: Nie ma kontaktu z zaginionymi górnikami

​O poranku zbierze się zespół doradczy, który będzie się zastanawiał, jak dalej ma przebiegać akcja ratownicza w kopalni "Wujek Ruch-Śląsk". Na obrazie, zarejestrowanym wczoraj przez kamerę opuszczoną pod ziemię otworem wydrążonym z powierzchni, nie widać ludzi. Nie udało się też nawiązać kontaktu głosowego z dwoma zaginionymi górnikami.

Próby nawiązania kontaktu z górnikami mają jeszcze trwać 2-3 dni - informuje reporterka radia RMF FM Anna Kropaczek.

- Mikrofon z głośnikiem pozwoli podawać sygnały dźwiękowe, mówić, bo nie możemy też wykluczyć sytuacji, że oni tam są, ale nie mogą dojść. Jeżeli usłyszą, standardowa prośba w takich sytuacjach - żeby uderzyli w jakąś rurę, kawałek metalu, żeby dali znak życia - wyjaśnia rzecznik KHW Wojciech Jaros.

Razem z mikrofonem i głośnikiem, jak tłumaczył Jaros, skierowano na dół również źródło światła chemicznego, które "po przełamaniu obudowy może świecić nawet 12 godzin".

Reklama

Jednocześnie badana jest atmosfera na dole. Już wczoraj  pojawiły się informacje, że jest tam przepływ powietrza.

Nieustannie też trwa pod ziemią praca kombajnu, który drąży nowy chodnik do zaginionych górników. To może potrwać jeszcze  około 2 tygodni.

Prowadzona od 18 kwietnia akcja ratownicza jest następstwem wstrząsu w tzw. Ruchu Śląsk - części kopalni Wujek znajdującej się w Rudzie Śląskiej. Był on skutkiem odprężenia górotworu na głębokości ok. 1050 m. Z zagrożonego rejonu wycofano pracowników; dwóch górników przebywających w zagrożonym rejonie nie zgłosiło się. Wstrząs spowodował ogromne zniszczenia w wyrobisku, m.in. jego znaczne zaciśnięcie i wypiętrzenie podłoża.

(j.)

Anna Kropaczek

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy