Reklama

Akcja w Gdyni: Zakaz wchodzenia do morza, opuszczania budynków, podchodzenia do okien

Około godziny 8 ma się rozpocząć neutralizacja niemieckiej miny morskiej typu GC, którą w marcu znaleziono w pobliżu portu w Gdyni. Doszło do tego podczas kontrolnych pomiarów hydrograficznych podejścia do Basenu Żeglarskiego.

Akcja na Zatoce Gdańskiej może potrwać co najmniej do godziny 15 we wtorek - informuje reporter RMF FM Kuba Kaługa.

Działania będzie prowadziła Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W Trójmieście i w Rewie obowiązywać będą m.in. ograniczenia w żegludze i bezwzględny zakaz kąpieli.

Akcja zostanie przeprowadzona w rejonie między wejściem południowym do Portu Gdynia a Basenem Żeglarskim. Niewybuch zostanie odholowany w głąb Zatoki Gdańskiej, a potem zdetonowany.

Według urzędu miejskiego w Gdyni niewybuch "posiada ładunek o ogromnej sile rażenia", dlatego na czas prowadzenia działań związanych z jego neutralizacją, Marynarka Wojenna wyznaczyła strefę bezpieczeństwa o promieniu ponad 10 kilometrów. Obejmuje ona linię brzegową od Rewy aż po Westerplatte w Gdańsku.

Reklama

Wtorek z utrudnieniami

W Gdyni wprowadzono m.in. zakaz wchodzenia do morza na całej długości linii brzegowej miasta. Wyznaczono strefę "rażenia odłamkami w wypadku niekontrolowanego wybuchu miny". Obejmuje ona m.in. plażę w Śródmieściu, okolice Basenu Żeglarskiego i fragment terenu przyległego do Al. Jana Pawła II w rejonie Uniwersytetu Morskiego i Akwarium Gdyńskiego.

W strefie rażenia obowiązywał będzie zakaz przemieszczania się po otwartej przestrzeni, zakaz opuszczania budynków oraz podchodzenia do okien.

Bezwzględny zakaz kąpieli obowiązywać będzie w Sopocie, Gdańsku i w Rewie. W Gdańsku zamknięte będą plaże od wejścia 34 do wejścia 78, molo w Brzeźnie, wejście i falochron zachodni, a także bulwar i plaża na Westerplatte. Nie będzie można pływać jachtem od Rewy po Westerplatte, a także przebywać na pokładach jednostek zacumowanych w gdyńskiej marinie.

Teren przy trójmiejskich plażach będzie patrolowany przez policję, straż miejską, Wojska Obrony Terytorialnej oraz WOPR.

Niewybuch odnaleźli w marcu pracownicy Urzędu Morskiego w Gdyni w trakcie wykonywania kontrolnych pomiarów hydrograficznych akwenu podejściowego do Basenu Żeglarskiego w Porcie Gdynia. Jest to niemiecka mina morska z okresu II wojny światowej.

Jak podaje Urząd Morski w Gdyni, mina ma ok. 180 cm długości i 66 cm szerokości, waży 987 kg. Według specjalistów z Marynarki Wojennej, posiada materiał wybuchowy o sile około 1000 TNT (ekwiwalent trotylowy).

Opracowanie: Urszula Gwiazda, Kuba Kaługa

Więcej: RMF24.pl

RMF FM/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy