Reklama

AGROUnia protestuje w Warszawie. Na rondzie Dmowskiego odpalili race

W środę rano (30 września) działacze AGROUnii, którzy sprzeciwiają się wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych, odpalili race na rondzie Dmowskiego w Warszawie. - Niedługo będzie ostro i to jest zapowiedź tego, co może być tutaj w stolicy - zapowiedział lider ruchu Michał Kołodziejczak w nagraniu na tle gęstego dymu. Po godz. 10 rozpoczął się protest na placu Trzech Krzyży. Manifestujący idą pod Sejm.

Środowy protest odbywa się pod hasłem: "Strajk rolników! Obronimy polską wieś!". Zorganizowany został przez między innymi przez AGROunię i różne środowiska rolnicze oraz hodowców.

Kilkuset manifestujących zebrało się około godz. 10 na Placu Trzech Krzyży. Potem wyruszyli stamtąd pod Sejm. 

Protestujący niosą ze sobą transparenty z hasłami "Pogrzeb polskiego rolnictwa", "Piątka Kaczyńskiego zamorduje każdego", "Prezydencie ratuj", czy wieńce pogrzebowe oraz trumny z hasłem "Hodowle polskie idą do piachu".

- Odważyliście się przyjechać do Warszawy, przerwać pracę na jeden dzień i pokazać, że macie siłę i determinację, by tutaj być. Chcę zapowiedzieć, że jeżeli nic się nie zmieni, to za dwa tygodnie widzimy się dokładnie w tym samym miejscu - zapowiedział na początku protestu Lider AGROunii Michał Kołodziejczak.

Reklama

Protestujący rolnicy przekazali też, że ich delegacja zamierza udać się na spotkanie z Prezydentem Andrzejem Dudą. - O 13.00-13:30 pójdziemy jako delegacja na spotkanie z prezydentem. Będziemy apelować do prezydenta o zatrzymanie tej ustawy. Prezydent staje przed wielkim zadaniem: czy staje po stronie głupoty czy po stronie rolników, po stronie ludzi, którzy ciężko pracują i z tej pracy chcą godnie żyć - informował podczas konferencji prasowej szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski.

Odpalili race na rondzie Dmowskiego

Przed planowanym protestem działacze AGROunii odpalili race na rondzie Dmowskiego. Gęsty dym spowodował utrudnienia w ruchu w pobliżu ronda.

Lider AGROunii Michał Kołodziejczak w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych, pozując na tle gęstego dymu, zapowiedział, że środowy protest będzie spokojny, ale podkreślił, że rolnicy są "gotowi na wszystko".

- Niedługo będzie ostro i to jest zapowiedź tego, co niedługo może być tutaj w stolicy, w Warszawie, bo nie damy zabrać nam tego wszystkiego, co sobie przez lata wypracowaliśmy. Będziemy dzisiaj spokojnie manifestować, ale musicie wiedzieć, że jesteśmy gotowi na wszystko - powiedział Kołodziejczak.

To już kolejny protest działaczy AGROunii przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Tydzień wcześniej przed Sejmem rolnicy wyłożyli 356 główek kapusty, w które wbito tabliczki z nazwiskami 356 posłów popierających nowelę. Miało to w zamiarze protestujących symbolizować bezmyślność posłów, którzy zagłosowali za zmianą przepisów.

Nowela m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. W ocenie AGROunii nowelizacja ustawy spowoduje m.in. bardzo duże straty gospodarcze oraz podzieli społeczeństwo.

Możliwe utrudnienia na ulicach Warszawy

W środę w rejonie pl. Trzech Krzyży zapowiedziano łącznie trzy zgromadzenia publiczne. Uczestnicy pierwszego z nich zbiorą się około godz. 9 przy pomniku Wincentego Witosa a następnie przemaszerują trasą: Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście pod Bibliotekę Rolniczą i dalej przed Kościół św. Anny. Zakończenie zgromadzenia planowane jest około godz. 15.00.

Uczestnicy pozostałych dwóch zgromadzeń zbiorą się około godz. 10, skąd przemaszerują ul. Wiejską przed gmach Sejmu RP, a następnie ulicami: Piękną, Al. Ujazdowskimi, Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem przed Pałac Prezydencki. Zakończenie tych zgromadzeń planowane jest około godz. 18.00.

Jak informuje stołeczny ratusz, podczas zgromadzeń - w przypadku braku możliwości przejazdu - swoje trasy zmienią tramwaje linii: 7, 9, 22, 24, 25 oraz autobusy linii: E-2, 102, 106, 108, 109, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 158, 166, 171, 175, 178, 180, 195, 222, 503, 507, 518, 521.(PAP)

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy