Reklama

Afganistan. Mateusz Morawiecki: Polska przewiezie z Kabulu 300 współpracowników NATO

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że "Polska będzie odpowiedzialna za operację ewakuacji i zapewnienia bezpiecznego transportu dla 300 obywateli Afganistanu, którzy współpracowali w ostatnich latach z NATO". To wynik rozmowy szefa rządu z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Dziękuję Polsce za zgodę na pomoc w ewakuacji Afgańczyków, którzy wsparli NATO" - napisał na Twitterze Jens Stoltenberg.

Polska przewiezie z Afganistanu 300 obywateli Afganistanu, którzy w ciągu ostatnich lat współpracowali z siłami NATO, a teraz muszą uciekać z tego kraju w związku z zajęciem go i przejęciem władzy przez talibów.

"Przewieziemy ich najpierw do Polski, a następnie do innych krajów NATO" - napisał Mateusz Morawiecki. 

Kolejny samolot z Afganistanu dotarł do Polski

"Bardzo poważnie traktujemy nasze zobowiązania sojusznicze i nie jest to nasze ostatnie słowo w kwestii udziału w operacjach Sojuszu związanych z kryzysem afgańskim" - dodał szef polskiego rządu. 

Reklama


Szef Sojusz Jens Stoltenberg napisał na Twitterze, że "znaczenie ciągłej koordynacji" w kwestii Afganistanu "omówił z premierem Mateuszem Morawieckim". 

"Dziękuję Polsce za zgodę na pomoc w ewakuacji Afgańczyków, którzy wsparli NATO" - napisał w piątek na Twitterze sekretarz generalny Sojuszu.

Talibowie przejęli Afganistan

Kiedy Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, dużą część terytorium tego kraju zajęli talibowie. W minioną niedzielę wkroczyli do stolicy kraju Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim.

Siły USA musiały w poniedziałek wstrzymać wszystkie ewakuacje po tym, jak na teren lotniska w Kabulu wtargnęły tysiące osób chcących opuścić zajętą w niedzielę przez talibów stolicę Afganistanu. Pas startowy i płyta portu lotniczego są już wolne od tłumów, a we wtorek rano loty wznowiono.

Afganistan. NATO: 18 tysięcy ewakuowanych z lotniska w Kabulu

Ewakuacja z Afganistanu

Kolejna grupa osób ewakuowanych z Kabulu wylądowała w piątek w Warszawie. To trzeci transport z ewakuowanymi z Kabulu Polakami i polskimi współpracownikami oraz ich rodzinami. Jeden samolot z Uzbekistanu wylądował w Polsce w środę wieczorem, a drugi w czwartek rano. Kolejny - wiozący około 100 osób - ma lądować w Polsce w nocy z piątku na sobotę. 

Ewakuacja prowadzona przez polskie służby odbywa się wojskowymi samolotami z Kabulu do Uzbekistanu, skąd następnie cywilnymi samolotami PLL "Lot" ewakuowani dostają się do Polski.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy