Reklama

Afera w skarbówce. ABW zatrzymała kolejne osoby

- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejne cztery osoby w śledztwie przeciwko urzędnikom sosnowieckiej skarbówki, w związku z wyłudzeniami podatku VAT - dowiedziała się PAP. Dotychczas w tym śledztwie zarzutami objętych zostało 12 osób.

Wśród zatrzymanych wcześniej przez ABW był m.in. b. naczelnik I Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu Marcin K. Obecnie zatrzymano jego znajomego - księgowego Pawła B., który w ramach własnej działalności gospodarczej obsługiwał fikcyjne podmioty oraz troje przedstawicieli dwu firm transportowych, które korzystały z nielegalnego procederu.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził w środę PAP zatrzymanie B. oraz Katarzyny T.-K., Damiana K. i Jarosława K. Podał, że funkcjonariusze z katowickiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali ich w poniedziałek w woj. śląskim i małopolskim.

Reklama

Zabezpieczono komputery i dyski

ABW przeszukała siedem miejsc, gdzie byli zameldowani i gdzie faktycznie mieszkali zatrzymani oraz w miejscach pracy. Zabezpieczono m.in. ich laptopy, dyski twarde, wydruki faktur oraz kopie listów przewozowych.

"Zatrzymane osoby poświadczały nieprawdę o rzekomym świadczeniu usług transportowych na rzecz podmiotów wyłudzających podatek VAT w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów" - wyjaśnił Żaryn. Według śledczych zatrzymani mieli świadomość, że prowadzona działalność jest fikcyjna. Mieli też otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie za wystawianie nierzetelnych dokumentów umożliwiających zwrot podatku VAT - zaznaczył rzecznik.

W Prokuraturze Regionalnej w Katowicach usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz udzielenia pomocy przy wyłudzaniu podatku VAT. Prokurator nie wniósł do sądu o areszt, zastosował za to poręczenia majątkowe, dozór policji. Księgowemu zakazano prowadzenia rachunkowości, księgowości i doradztwa podatkowego.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama