Reklama

Afera podkarpacka. Jest zwrot w sprawie byłej prokurator Anny H.

Tarnowski sąd okręgowy utrzymał w mocy wyrok z 2019 r. skazujący byłą rzeszowską prokurator apelacyjną Annę H. na 6 lat więzienia - poinformowała Prokuratura Krajowa. Było to ponowne rozpoznanie sprawy w II instancji, po uchyleniu poprzedniego wyroku sądu okręgowego przez Sąd Najwyższy.

Była rzeszowska prokurator apelacyjna Anna H. została oskarżona m.in. o korupcję i powoływanie się na wpływy. Była ona jedną z ponad 20 osób podejrzanych w wielowątkowym śledztwie dotyczącym tzw. afery podkarpackiej.

Pierwszy wyrok przed tarnowskim sądem okręgowym w sprawie H. zapadł w październiku 2020 r. Wówczas H. usłyszała wyrok trzech i pół roku więzienia. Była to kara niższa, niż wymierzona w I instancji przez tarnowski sąd rejonowy w marcu 2019 r.

H. postawiono sześć zarzutów, a sąd I instancji uznał H. za winną ich wszystkich. Tymczasem w II instancji w 2020 r. uznano, że w przypadku jednego z czynów zachodzą przesłanki do wydania wyroku uniewinniającego. Kara wobec H. została zmniejszona.

Reklama

"Wyrok ws. H. będzie odebrany przez społeczeństwo jako legalizacja korupcji trzeciej władzy, co kruszy fundamenty państwa" - oceniał wtedy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zapowiedział kasację.

6 lat bezwzględnego więzienia

W sierpniu 2021 roku SN uwzględnił tę kasację prokuratury, a sprawa trafiła do ponownego rozpoznania w SO w Tarnowie. 

"Sąd Okręgowy w Tarnowie, który po skutecznej kasacji prokuratora ponownie rozpoznawał apelację w sprawie b. prokurator apelacyjnej Anny H., utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji skazujący ją na karę 6 lat bezwzględnego pozbawienia wolności" - przekazała w poniedziałek PK. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: afera podkarpacka | Anna H.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy