Afera Collegium Humanum. Kolejne osoby usłyszały zarzuty
Pięć kolejnych podejrzanych osób, które zostały zatrzymane w związku z aferą Collegium Humanum, usłyszało łącznie 30 zarzutów. Wobec trzech osób prokurator skierował wnioski do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztu.

Do zatrzymania pięciu kolejnych osób w związku ze sprawą dotyczącą nieprawidłowości w działalności prywatnej uczelni Collegium Humanum doszło w poniedziałek. Osoby te zostały ujęte na terenie województwa wielkopolskiego i mazowieckiego.
Prokuratura Krajowa przekazała w środę, że zatrzymani to: Zenon Ch., Bernard K., Bazyli N., Wojciech S. i Jolanta B., wśród których są rektorzy uczelni wyższych: "Pedagogium" Wyższa Szkoła Nauk Społecznych z siedzibą w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Legnicy, właściciel prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla dorosłych w Warszawie, a także dwaj pracownicy akademiccy.
Do tej pory we wszystkich wątkach śledztwa 68 podejrzanym przedstawiono łącznie 369 zarzutów.
Afera Collegium Humanum. Pięć zatrzymanych osób usłyszało zarzuty
W komunikacie przekazano, że prokurator ogłosił podejrzanym łącznie 30 zarzutów obejmujących głównie okres od stycznia 2019 roku do lutego 2024 roku.
"Zenon Ch., Bernard K., Wojciech S. oraz Jolanta B. usłyszeli zarzuty dotyczące działania w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wystawianiem poświadczających nieprawdę dokumentów oraz przyjmowania korzyści majątkowych w kwotach od 5 do 30 tys. zł, a także korzyści osobistych w zamian za ich wystawianie" - czytamy.
Prokuratura wyjaśniła, że dokumenty dotyczyły przebiegu i ukończenia studiów, obrony prac licencjackich i magisterskich. Co więcej, były to też protokoły komisji egzaminów dyplomowych z warszawskiej i legnickiej uczelni Collegium Humanum oraz świadectwa ukończenia studiów podyplomowych w tym dyplomy MBA.
Z kolei Bazylemu N. przedstawiono łącznie sześć zarzutów dotyczących podrabiania dokumentów w zamian za korzyści majątkowe, "w tym w postaci dyplomu ukończenia przez Pawła Cz. studiów na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji, a także uzyskania tytułu zawodowego inżyniera w na jednej z uczelni objętych śledztwem wraz z potwierdzeniem autentyczności przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego".
N. czynu związanego z podrobieniem dyplomu dla Cz. dopuścił się działając wspólnie i w porozumieniu z podejrzanym Wojciechem S. Zarówno jemu, jak i Bazylemu N. przedstawiono także zarzuty dotyczące podrabiania dokumentów w postaci zaświadczeń o odbywaniu studiów w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Legnicy w zamiana za korzyści majątkowe przez co najmniej 1061 studentów z Ukrainy, pomimo iż osoby te studiów we wskazanej uczelni nie odbywały.
Kolejne zatrzymania w związku z nieprawidłowościami na Collegium Humanum
Podejrzani zostali przesłuchani. Wobec trzech osób skierowano wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu na trzy miesiące.
Wobec Bazylego N. prokurator zastosował dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się ze wskazanymi osobowymi.
Natomiast wobec Bernarda K. zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 200 tys. zł, zakaz kontaktowania się ze wskazanymi osobami, zakaz opuszczana kraju połączony z zatrzymaniem paszportu i zakaz wykonywania zawodu nauczyciela.
Zatrzymań podejrzanych dokonali funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego we współpracy ze Strażą Graniczną.