Reklama

Reklama

Adrian Zandberg komentuje sondażowy wzrost poparcia dla Lewicy

- To nie jest dla mnie zaskoczenie, bo ta wiedza jest powszechna. Zmiana będzie szła krok w krok wraz z wchodzeniem nowych pokoleń do życia publicznego - mówił Adrian Zandberg w programie w "Graffiti" w Polsat News. Zgodnie z sondażem przeprowadzonym na zlecenie "Wydarzeń", jego ugrupowanie cieszy się 45 proc. poparciem wśród wyborców w wieku 18-29 lat.

Z sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" wynika, że duże partie, poza Lewicą, nie mają pomysłu na przekonanie do siebie młodego elektoratu. Wśród wyborców między osiemnastym a dwudziestym dziewiątym rokiem życia - największe, 45-procentowe poparcie ma Lewica. Kolejne 31 proc. młodych wyborców chce głosować na Konfederację.

- Podchodzę zawsze z dystansem do sondaży, nawet do tych, które są bardzo przyjazne i do tych, które wskazują, że Lewica rośnie bardzo zdecydowanie wśród najmłodszych grup wyborców - powiedział w "Graffiti" Adrian Zandberg.

Reklama

Jak dodał, nie jest to dla niego zaskoczenie. - Ta wiedza jest powszechna. Zmiana będzie szła krok w krok wraz z wchodzeniem nowych pokoleń do życia publicznego - stwierdził.

- Z wielu badań społecznych wynika, że 20-, 30-latkowie, którzy już chodzą do pracy, poznają często rynek pracy od najgorszej strony, to ta grupa wyborców, która proporcjonalnie częściej głosuje na Lewicę - powiedział.

Jak podkreślił, to młodzi pracownicy, zatrudnieni często na umowach śmieciowych, "dostali najmocniej" w wyniku kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią. 

- Są ludzie, którzy wchodząc na rynek pracy dowiadują się, że zarabiając niemało, zdobycie własnego mieszkania to coś, o czym mogą zapomnieć - mówił Zandberg. 

"Radziłbym prezydentowi, by przestał być hamulcowym"

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w rozpoczynającym się w czwartek szczycie klimatycznym zwołanym przez prezydenta USA Joe Bidena. Prowadzący "Graffiti" Marcin Fijołek zapytał Zandberga o rady, jakich polityk Lewicy mógłby udzielić prezydentowi Dudzie.

- Myślę, że doradziłbym panu prezydentowi Dudzie, żeby przestał być hamulcowym. Sprawa zatrzymania złych zmian klimatycznych to kwestia przyszłości naszych dzieci - odpowiedział.

Jak dodał, prezydent "wiele razy mówił niemądre rzeczy, które pokazują, że najwyraźniej przez lata nie interesował się tym tematem".

Zandberg podkreślił, że zmiany klimatu to najważniejsza sprawa w kontekście najbliższych 20-30 lat. - Potrzeba dużych publicznych inwestycji w tworzenie nowych miejsc pracy dla tych, którzy odchodzą z tych sektorów gospodarczych, które przyczyniają się do tego klimatycznego zagrożenia - dodał.

"Elektrownia atomowa i energia odnawialna"

Polityk Lewicy powiedział, że trwa dyskusja nad tym, jaka jest optymalna ścieżka dojścia do gospodarki bezemisyjnej czy niskoemisyjnej. - Nie mam wątpliwości, że powinniśmy postawić na miks energetyczny, w którym jest miejsce i na elektrownię atomową, i na energię odnawialną - dodał.

Prowadzący program Marcin Fijołek zwrócił uwagę na fakt, że podobne zdanie w tej kwestii ma minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

- Minister Kurtyka reprezentuje obóz polityczny, który przez długie lata uczynił sobie sztandar z tego, żeby bronić energii opartej na węglu i gospodarki wysokoemisyjnej - odpowiedział Zandberg. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy