Adam Niedzielski ws. e-recept. Złożyłem doniesienie do prokuratury ws. 10 lekarzy
- Podpisałem doniesienie do prokuratury w sprawie 10 lekarzy - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że mieli dopuścić się oni co najmniej pięciu przestępstw związanych z wystawieniem e-recept. Minister zapowiedział również ograniczenia w liczbie wystawianych recept. W ciągu 10 godzin pracy lekarz będzie mógł ich maksymalnie wystawić ok. 300 recept.

- Ponieważ samo środowisko lekarskie nie jest w stanie pozbyć się ze swojego grona czarnych owiec, czyli tych lekarzy, którzy nie tylko łamią zasady etyki zawodowej, którzy łamią prawo i stwarzają zagrożenie zdrowia i życia pacjenta, ja zdecydowałem się podjąć drastyczne działania - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej.
- Podpisałem doniesienie do prokuratury w sprawie 10 lekarzy, którzy dopuścili się co najmniej pięciu przestępstw w związku z wystawieniem e-recept - wyjaśnił Niedzielski.
Minister podkreślił, że wystawili oni w ciągu roku od 100 do 400 tysięcy recept.
- To oznacza, że dziennie ci lekarze wypisywali od blisko 300 do ponad tysiąca recept. W dwóch przypadkach zachodzi podejrzenie, że zapisane bez badania leki doprowadziły do śmierci pacjenta - wyjaśnił Niedzielski.
Adam Niedzielski: Wystawianie e-recept w taki sposób to jest fałszerstwo intelektualne
Minister Zdrowia podkreślił, że MZ zleciło kontrolę w tej sprawie, która wykazała, że skala problemu jest bardzo duża. Szef MZ zawiadomił też w tej sprawie Naczelną Izbę Lekarską.
Jak wskazał minister, to jest fałszerstwo intelektualne, czyli poświadczenie nieprawdy w związku z niewykonanym badaniem.
- To także oszustwo, bo część tych recept jest refundowana. A także sprowadza niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia publicznego na masową skalę. To jest narażenie na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia i ułatwienie dostępu do środków odurzających - wyliczał minister zdrowia.
CZYTAJ WIĘCEJ: Medyczna marihuana na wyciągnięcie ręki. "Wpisałam, że boli mnie głowa i wystarczyło"
Minister zapowiedział także zmiany w prawie ws. wystawiania recept.
- Będą ograniczenia w ilości wystawianych recept - przekazał Niedzielski. - W ciągu 10 godzin pracy lekarz będzie mógł maksymalnie wystawić ok. 300 recept - wyjaśnił.
- Finalizujemy też rozporządzenie, które będzie ograniczało możliwość wystawiania leków psychotropowych przy pomocy tych platform - poinformował minister.
Niedzielski przyznał, że w systemie pojawiają się różne nieprawidłowości. - Po prostu musimy reagować i przyjrzeć się, osądzić, na ile te działania podejmowania przez lekarzy są nieetyczne - dodał.
Minister Zdrowia: Każda odmowa przyjęcia pacjenta do szpitala powinna być zgłaszana do NFZ
Niedzielski został zapytany o przypadek 36-letniej kobiety, która przez tydzień próbowała dostać się do szpitala. Mimo złego stanu zdrowia miała nie zostać przyjęta na żaden z oddziałów w Złotowie lub Pile. Trafiła do szpitala dopiero 12 czerwca, jednak jej życia nie udało się już uratować.
- Każda odmowa przyjęcia pacjenta do szpitala powinna być zgłaszana do NFZ, który ma za zadanie wyjaśnić, czy była ona uzasadniona - powiedział Adam Niedzielski.
- Jak tylko otrzymałem informację o tej sytuacji, zleciłem kontrolę. Oczywiście jeszcze żadnych wniosków nie przedstawię, bo ona się w zasadzie dzisiaj zacznie formalnie działać - wyjaśnił.
- Na ogół szpitale mówią o przepełnieniu łóżek, potem wchodzi NFZ, sprawdza formalnie wszystkie dokumenty i okazuje się, że łóżka wolne były - przekazał minister. - W takim kontekście to jest niezrozumiałe i NFZ wymierza kary. Mam nadzieję, że taka kontrola jest każdorazowo nauką, żeby takich sytuacji nie robić - stwierdził.
Niedzielski zapewnił, że kiedy tylko pojawią się wyniki kontroli, zostaną one przedstawione opinii publicznej.