Reklama

Reklama

Adam Niedzielski nowym ministrem zdrowia, Zbigniew Rau szefem MSZ

Adam Niedzielski, obecny szef NFZ, został nowym ministrem zdrowia - przekazał premier Mateusz Morawiecki. Niedzielski zastąpi na tym stanowisku Łukasza Szumowskiego, który odszedł z ministerstwa 19 sierpnia. Z kolei nowym szefem resortu dyplomacji został Zbigniew Rau. Zastąpi on Jacka Czaputowicza, który dziś (20 sierpnia) podał się do dymisji.

- Ostatnie miesiące przyniosły światu, Europie, Polsce bardzo wiele napięć i wyzwań, od pandemii koronawirusa po przesilenia na Białorusi (...). W tym czasie mamy sytuację, że chcemy podziękować bardzo dwóm osobom, które przyczyniły się do tego, że sprawy związane z ochroną zdrowia - prof. Łukasz Szumowski, i sprawy związane z polityką zagraniczną - prof. Jacek Czaputowicz - były w dobrych rękach - mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Premier ocenił, że Szumowski przed odejściem bardzo dobrze przygotował resort na drugą falę epidemii, a jego propozycje będzie wdrażał jego następca.

Reklama

- To stanowisko obejmie pan doktor nauk ekonomicznych Adam Niedzielski, dotychczasowy szef Narodowego Funduszu Zdrowia - poinformował szef rządu.

Premier przedstawił też nowego ministra spraw zagranicznych. Dotychczasowy - Jacek Czaputowicz - dziś (20 sierpnia) podał się do dymisji. Sygnalizował to miesiąc temu.

- Zaproponowaliśmy tę funkcję już jakiś czas temu, w ślad za oświadczeniem pana ministra Jacka Czaputowicza o rezygnacji, panu przewodniczącemu komisji spraw zagranicznych w Sejmie Zbigniewowi Rauowi - przekazał Morawiecki. Podkreślił, że Rau zajmował się sprawami zagranicznymi przez wiele lat swojego życia zawodowego.

Premier zaznaczył, że decyzja w sprawie nowego szefa MSZ była konsultowana z prezydentem.

Powołanie "na dniach"

- Powołanie nowych ministrów nastąpi w najbliższym możliwym czasie, na dniach - zapowiedział premier.

- Chciałbym podziękować dzisiaj tym dwóm odchodzącym naszym ministrom, panu profesorowi Szumowskiemu, panu profesorowi Czaputowiczowi, chciałbym też podziękować dwóm ministrom, którzy wkrótce obejmą od strony formalnej swoje resorty za podjęcie się tej niezwykle trudnej i ważnej roli ministra - mówił Morawiecki.

Wyzwania w czasie epidemii

Premier wskazał, że po czasie walki z epidemią COVID-19 przed służbą zdrowia będą ogromne wyzwania "w zakresie jej dalszego usprawniania, modernizacji czy czynienia ją bardziej racjonalną".

- Wiadomo, że mamy od bardzo wielu lat bolączkę polegającą na tym, że mamy za małą liczbę lekarzy. Już na samym początku rządów PiS decyzje słuszne podjęte przez pana ministra Konstantego Radziwiłła, potem kontynuowane przez pana Łukasza Szumowskiego doprowadziły do tego, że dzisiaj kształcimy o 70-80 proc. więcej nowych lekarzy - powiedział premier.

Podkreślał, że "przyspieszenie tych procesów, właściwej alokacji środków, ale jednocześnie właściwego alokowania zasobów medycznych, kadrowych to będzie jedno z bardzo ważnych zadań nowego ministra".

- Minister - według etymologii łacińskiej - to ten, który ma służyć. Jestem przekonany, że pan profesor Rau w dziedzinie spraw zagranicznych będzie służył Rzeczpospolitej znakomicie, a pan doktor Niedzielski w obszarze publicznej służby zdrowia, jej dalszej reformy i jej usprawniania będzie również znakomicie służył Polakom - dodał.

Na czele MZ nie lekarz

Morawiecki, na uwagę, że Niedzielski nie jest lekarzem, a ekonomistą i menadżerem, zwrócił uwagę na kwestie finansów w służbie zdrowia. - Nowy minister zdrowia zna specyfikę funkcjonowania administracji publicznej i wie, gdzie szukać nieefektywności - powiedział.

Cztery dymisje w cztery dni

W poniedziałek 17 sierpnia z pracy w resorcie zdrowia zrezygnował wiceminister Janusz Cieszyński. We wtorek 18 sierpnia o swojej dymisji poinformowała Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji. W środę 19 sierpnia odszedł szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Dziś Jacek Czaputowicz zrezygnował z kierowania MSZ.

Kim jest Adam Niedzielski?

Adam Niedzielski od 2019 r. jest prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia, wcześniej pełnił funkcję zastępcy prezesa NFZ ds. operacyjnych. Od 2016 r. pełnił funkcję dyrektora generalnego w Ministerstwie Finansów. W latach 2017-2018 był członkiem rady nadzorczej spółki celowej Aplikacje Krytyczne. Ponadto od stycznia do lipca 2018 r. był powołanym na wniosek Ministra Finansów członkiem Rady Narodowego Funduszu Zdrowia.

Niedzielski jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej na dwóch kierunkach: ekonomia oraz metody ilościowe i systemy informacyjne. W 2003 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych, nadany przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN.

Kim jest Zbigniew Rau?

Zbigniew Rau w latach 2015-2019 sprawował funkcję wojewody łódzkiego. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał mandat posła i został powołany na szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych. Był również senatorem VI kadencji.

Jest prawnikiem, nauczycielem akademickim. Rau od 2006 r. jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego, pracuje na UŁ jako kierownik Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych oraz Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a.

Był stypendystą i wykładowcą wielu uczelni europejskich, w tym w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, USA i Australii. Pracował m.in. w Max-Planck-Institut fuer Geschichte w Getyndze, Trinity College w Cambridge oraz na Uniwersytecie Teksańskim w Austin. Od 1995 r. pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego. Autor licznych publikacji naukowych dotyczących m.in. myśli Johna Locke'a i Alexisa de Tocqueville'a oraz teorii liberalizmu.

Od 2005 r. związany z Prawem i Sprawiedliwością. Był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich i uzyskał mandat senatora w 2005 r.

Zbigniew Rau od 1980 r. był członkiem NSZZ "Solidarność". Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi i medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy