Reklama

Reklama

Adam Andruszkiewicz z Kukiz'15 prezesem Stowarzyszenia Endecja

Poseł Kukiz'15 Adam Andruszkiewicz został prezesem Stowarzyszenia Endecja - poinformowano w sobotę podczas pierwszego kongresu stowarzyszenia. Organizacja planuje wybory władz w terenie; w maju ma się odbyć kongres programowy.

Przewodniczącym Rady Patronackiej zrzeszającej autorytety wspierające stowarzyszenie będzie publicysta Rafał Ziemkiewicz - poinformował PAP Andruszkiewicz. Przewodniczącym Rady Gospodarczej, która zajmie się programem przedsiębiorczości dla Polaków - wiceszef klubu Kukiz'15 Marek Jakubiak; dr Krzysztof Tenerowicz został przewodniczącym Rady Programowej, a poseł Kukiz'15 Sylwester Chruszcz - przewodniczącym Rady Parlamentarnej.

"Na wiosnę, w maju odbędzie się duży kongres programowy, gdyż przez najbliższe pół roku chcemy skupić się na budowie programu w bardzo wąskich dziedzinach, jak: przedsiębiorczość, sprawy społeczne, kopalnie, sprawy morskie" - powiedział Andruszkiewicz. Zapowiedział, że będą się odbywały spotkania terenowe, we wszystkich miastach wojewódzkich odbędą się wybory lokalnych władz stowarzyszenia.

Reklama

Dodał, że stowarzyszenie chce w okresie przedświątecznym zachęcać Polaków do patriotyzmu gospodarczego i kupowania polskich produktów. "Uczestnicy kongresu otrzymają plakaty: <kupuj polskie produkty>, tak aby w okresie świątecznym przedstawiciele endecji w swoich miastach zawiesili je w lokalnych sklepach, by namawiać Polaków do patriotyzmu gospodarczego w okresie przedświątecznych zakupów" - zaznaczył.

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz zaznaczył, że to ostatni moment, by rzeczywiście obywatele zaczęli rządzić Polską. "By Polską nie rządziły partyjne oligarchie, powiązane tak z poprzednim systemem, jak i mówiąc ogólnie z zagranicą, gdzie interes zagranicy - można odnieść wrażenie - jest dla wielu współcześnie zasiadających w Sejmie polityków priorytetem, stoi ponad interesem Polski" - powiedział.

Zaznaczył, że Polska nie jest podmiotem działania, a przedmiotem dla osiągnięcia partykularnych celów przez polityków różnych opcji politycznych, którzy - jak zaznaczył - w sposób doskonały wykorzystują fatalny z punktu widzenia interesu RP i jej obywateli ustrój polityczny Polski. "Nie mam wątpliwości co do tego, że żyjemy systemowo cały czas w czasach socjalizmu, komunizmu. Tak naprawdę zmiana konstytucji w 1997 r. to była jedna wielka ściema. Konstytucja służy nadal przede wszystkim oligarchiom partyjnym, a nie obywatelom, napisana jest w interesie partyjnych klanów" - zaznaczył Kukiz.

Publicysta Rafał Ziemkiewicz mówił o satysfakcji ze spotkania, które - jak zaznaczył - odbywa się 27 lat po odzyskaniu przez Polskę wolności, po latach, gdy mówiono, że "państwa narodowe to anachronizm, kapitał nie ma narodowości, że w ogóle już nie ma narodowości, patriotyzm jest formą rasizmu, multikulturalizm jest przyszłością". "Po tym wszystkim jesteśmy, jest nas coraz więcej, to jest wielka radość" - zaznaczył.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy