Reklama

Reklama

Abp Stanisław Gądecki: Przeniesienie lekcji religii do parafii byłoby bardzo trudne

- Musimy docenić dwie godziny religii w szkole. Przeniesienie ich do parafii byłoby bardzo trudne - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas prezentacji polskiego tekstu "Dyrektorium o katechizacji".

Zdaniem Gądeckiego katecheza interesuje wiele tysięcy katechetów i katechetyków.

- Jest to wielkie gremium, które zdaje sobie sprawę, że w katechezie zachodzą głębokie procesy modernizacyjne. Nie tylko rozległość tematów, które w tym tekście się znajdują, ale precyzja i prostota, z jaką podnoszone są w niej pewne tematy, jest bardzo podnosząca na duchu" - zaznaczył.

Abp Gądecki zwrócił jednocześnie uwagę, że "przeniesienie lekcji religii do parafii byłoby bardzo trudne", dlatego - dodał - "trzeba docenić dwie godziny religii w szkołach".

Szczegóły zaprezentowanego dokumentu

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP w latach 2010-2020 bp Marek Mendyk zaznaczył, że "Dyrektorium o katechizacji" składa się z trzech części i 12 rozdziałów. Podkreślił, że "formacja katechetyczna i pedagogiczna muszą uwzględniać całą sytuację i aspekt rzeczywistości, w której żyje katechizowany".

Reklama

Z kolei kierownik Katedry Katechetyki Szczegółowej KUL ks. prof. Andrzej Kiciński przedstawił trzy etapy przygotowania dyrektorium: dalsze - sięganie do Soboru Watykańskiego II i bliższe - kiedy w 2013 r. papież Benedykt XVI przeniósł kompetencje do Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. - Praca nad dyrektorium była fascynującą przygodą spotkania się z żywym Kościołem powszechnym - przekonywał.

Prof. Anna Zellma z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wskazała, że "dyrektorium przypomina, że na mocy chrztu świętego katecheci - podobnie jak wszyscy chrześcijanie - uczestniczą w kapłaństwie powszechnym. Są odpowiedzialni za zbawienie tych wszystkich osób, do których Pan Bóg ich posyła w różnych środowiskach"

Zaznaczyła również, że "katecheta ma być towarzyszem i wychowawcą, czyli być blisko katechizowanych, towarzyszyć im, z cierpliwością słuchać, wsłuchiwać się w ich wątpliwości, pytania i pomagać odpowiadać im na te pytania w świetle Ewangelii".

Dokument zatwierdził papież Franciszek

Nowe "Dyrektorium o katechizacji" zatwierdził papież Franciszek 23 marca 2020 r. i zaprezentowane w Watykanie 25 czerwca br. Dokument przygotowała Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji. Uaktualnia on poprzednie dyrektorium, które zostało wydane przez Stolicę Apostolską w 1997 r. Jest to trzecie dyrektorium od czasu Soboru Watykańskiego II.

Dyrektorium jest podzielone na trzy części i 12 rozdziałów. Pierwsza część dotyczy roli katechezy w ewangelizacyjnej misji Kościoła. Przypomina się w niej między innymi o odpowiednim przygotowaniu katechetów. W drugiej części dokumentu zatytułowanej "Proces katechezy" podkreślone jest znaczenie rodziny, która uczestniczy w katechizacji i stanowi świadectwo wiary. Dokument przypomina też o podstawowych obowiązkach biskupa odnośnie katechezy. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy