Reklama

Reklama

Abp Polak wzywa do mądrego, odważnego i twórczego korzystania z wolności

Do dobrego, mądrego, odważnego i twórczego "zagospodarowania" wolności, a także budowania, a nie niszczenia - wezwał w niedzielę na Jasnej Górze prymas Polski abp Wojciech Polak.

W budowaniu, jednoczeniu się wokół wspólnego dobra, potrzeba pokory i otwarcia serca, nawrócenia i wzajemnej miłości, przebaczenia i pojednania - mówił.

Prymas przewodniczy sumie pontyfikalnej z udziałem tysięcy wiernych, która jest głównym punktem uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Jednym z głównych motywów wygłoszonej przez niego homilii była wolność i setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prymas podkreślał, że Jasna Góra przez wieki wpisała się nie tylko w historię życia konkretnych ludzi - pielgrzymów, rodzin i wspólnot, ale też dzieje polskiego narodu i ojczyzny. "Kiedy więc w trwającym jubileuszowym roku z radością i wdzięcznością w sercach świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości, warto może jeszcze raz za Janem Pawłem II powtórzyć, że właśnie tutaj, na Jasnej Górze, gdzie mieszka Królowa Polski, nie tylko w jakiś sposób zawsze byliśmy wolni, ale że i o to święte miejsce, o Jasną Górę, oparła się nadzieja narodu oraz wytrwałe dążenie do odzyskania niepodległości" - powiedział abp Polak.

Reklama

Przypomniał, że sto lat temu niepodległa Polska znowu pojawiła się na mapie Europy, a Polacy stali się wolni. Przywołując słowa papieża-Polaka prymas zaznaczył, że wolność to także odpowiedzialne i trudne zadanie, z którego nie można zrezygnować, a jego celem jest "budowanie sprawiedliwej jedności wśród synów i córek jednej ojczyzny".

"Dziś oznacza to także, że w tym budowaniu, w tym jednoczeniu się wokół wspólnego dobra, trzeba nam wszystkim pokory i otwarcia serca, trzeba nawrócenia i wzajemnej miłości, trzeba przebaczenia i pojednania, trzeba zaniechania wzajemnych uprzedzeń i niechęci, które tak bardzo dzielą i ranią, wyzbycia się zemsty i zawiści, bo przecież Ona jako Matka rodziny chce nas strzec razem, wszystkich razem" - podkreślił prymas.

Krzysztof Konopka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama