Reklama

Reklama

Abp Leszek Sławoj Głódź przechodzi na emeryturę

Metropolita gdański Leszek Sławoj Głódź przechodzi na emeryturę. Ojciec Święty Franciszek przyjął jego rezygnację - poinformował nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Jak przekazał, papież mianował biskupa elbląskiego administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej sede vacante.

Abp Głódź kończy dziś 75 lat, tym samym osiągnął wiek emerytalny i przechodzi na emeryturę.

Abp Sławoj Leszek Głódź urodził się 13 sierpnia 1945 roku. W 1970 r. w Białymstoku został wyświęcony na kapłana.

Od 1981 roku pracował w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, gdzie prowadził sekcję Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz sekcję Kościoła na Białorusi obrządku bizantyjsko-ruteńskiego.

W 1991 roku wraz z ustanowieniem Ordynariatu Polowego w Polsce został mianowany Biskupem Polowym Wojska Polskiego.

W 2004 r. abp Głódź został ordynariuszem Diecezji Warszawsko-Praskiej, a 17 kwietnia 2008 r. arcybiskupem metropolitą gdańskim.

Reklama

Kontrowersje

Postać abp Leszka Sławoja Głódzia budzi duże kontrowersje. Wielokrotnie media informowały o nadużyciach, jakich miał dopuszczać się hierarcha - nadużycia władzy, przemoc wobec duchownych w diecezji, kupczenie godnościami i urzędami kościelnymi czy nieprawidłowości związane z wyjaśnianiem przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele.

W tej sprawie interweniowali m.in. u nuncjusza apostolskiego zarówno księża, jak i świeccy katolicy.

Doniesienia medialne o nadużyciach abpa Głódzia pojawiały się w 2013 roku. Już wtedy także sygnały o problemach w archidiecezji gdańskiej były zgłaszane nuncjaturze. Mimo to metropolita piastował swój urząd bez zmian aż do osiądnięcia wieku emerytalnego.

JtK

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy