70 tys. zł wsparcia. Ty też możesz się o nie ubiegać? Na złożenie wniosku zostało tylko kilka dni
18 stycznia oficjalnie ruszył nabór wniosków o pomoc dla hodowców trzody chlewnej, którzy ucierpieli w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Rolnicy mogą liczyć na wysokie dopłaty do prosiąt. Ile wyniesie wsparcie i kto konkretnie może się o nie ubiegać? Okazuje się, że stawki nowych dopłat do świń obowiązujące w 2023 roku, w niektórych przypadkach mogą wynieść nawet do 70 tysięcy złotych.
Od 18 stycznia hodowcy trzody chlewnej mogą składać wnioski o zapowiadane w grudniu jednorazowe wsparcie finansowe dla rolników, których gospodarstwa odczuły wpływ brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę.
Ministerstwo Rolnictwa oferuje jednorazowe dopłaty do prosiąt dla przedsiębiorstw, zajmujących się ich hodowlą w cyklu zamkniętym. Maksymalna stawka dofinansowania może wynieść nawet 70 tys. złotych, jednak nie każdy będzie mógł liczyć na taką pomoc.
Od 18 do 31 stycznia rolnicy specjalizujący się w hodowli trzody chlewnej mogą ubiegać się o jednorazowe wsparcie finansowe w ramach nowego rodzaju pomocy z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Na dostarczenie formularzy udostępnionych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ARiMR jest więc zaledwie 14 dni.
Załączniki, których rolnicy nie dołączą do wniosku o przyznanie pomocy złożonego przez internet, można również dostarczyć do kierownika biura powiatowego Agencji.
Można to zrobić bezpośrednio w biurze powiatowym lub za pośrednictwem poczty w terminie składania wniosków o przyznanie pomocy. Decyzje będą natomiast rozpatrywane w ciągu 45 dni od czasu zakończenia przyjmowania wniosków, a kwota powinna wpłynąć na rachunek bankowy rolnika.
Tymczasowe wsparcie finansowe przysługuje jednak wyłącznie rolnikom oraz właścicielom mikro, małych i średnich przedsiębiorstw prowadzącym działalność w zakresie chowu lub hodowli świń (samodzielnie lub z małżonkiem). Celem niniejszej inicjatywy jest rozwiązanie problemu płynności finansowej, która w skrajnych przypadkach mogłaby doprowadzić do zamknięcia działalności rolniczej.
Pieniądze otrzymają hodowcy trzody chlewnej, którzy spełniają następujące wymogi:
- zostali szczególnie dotknięci wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę,
- prowadzili do dnia rozpoczęcia naboru wniosków o dopłaty do prosiąt działalność rolniczą w zakresie ich chowu lub hodowli
- do 15 maja 2022 roku zgłosili do rejestru IRZ minimum 10 świń urodzonych w siedzibie stada w okresie od 1 kwietnia 2021 do 31 marca 2022 roku,
Ponadto, do dnia 18 stycznia 2023 roku zgłosili oznakowanie co najmniej jednego zwierzęcia urodzonego od dnia 1 kwietnia 2022 roku i spełniają przynajmniej jeden z poniższych warunków:
- prowadzą produkcję ekologiczną,
- przyznano (rolnikom lub ich małżonkom) dofinansowanie w ramach "Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego",
- przyznano (rolnikom lub ich małżonkom) płatność za zazielenienie,
- zrealizowali działania obejmujące inwestycje służące ochronie środowiska lub zapobieganiu zmian klimatycznych,
- zrealizowali działanie typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach "Wsparcia inwestycji w gospodarstwach rolnych",
- zrealizowali działanie typu "Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych",
- wytworzyli energię elektryczną w ramach instalacji odnawialnego źródła energii zlokalizowanej w ich gospodarstwach rolnych,
- zrealizowali inwestycję zlokalizowaną w ich gospodarstwach rolnych, polegającą na wykonaniu urządzenia wodnego do ujmowania wód powierzchniowych lub stawu.
Czytaj też: Rewolucja dla pacjentów i szpitali. Przełomowa zmiana już od 1 lutego
Jak zostało zapisane w rozporządzeniu ministra rolnictwa, rolnicy trudniący się hodowlą trzody chlewnej będą mogli liczyć na minimalne dofinansowanie w wysokości 2400 złotych. Maksymalne wsparcie wyniesie natomiast 70 000 złotych.
Stawki w ramach dopłat do producentów świń kształtują się następująco:
- 2400 złotych, gdy zgłoszono oznakowanie od 10 do 25 sztuk zwierząt,
- 5000 złotych, gdy zgłoszono oznakowanie od 25 do 49 sztuk zwierząt,
- 10 000 złotych, gdy zgłoszono oznakowanie od 50 do 99 sztuk zwierząt,
- 20 000 złotych, gdy zgłoszono oznakowanie od 100 do 199 sztuk zwierząt,
- 30 000 złotych, gdy zgłoszono oznakowanie od 200 do 299 sztuk zwierząt,
- 40 000 złotych, gdy zgłoszono oznakowanie od 300 do 399 sztuk zwierząt,
- 50 000 złotych, gdy zgłoszono oznakowanie od 400 do 499 sztuk zwierząt,
- 60 000 złotych, gdy zgłoszono oznakowanie od 500 do 599 sztuk zwierząt,
- 70 000 złotych, gdy zgłoszono oznakowanie od 600 sztuk zwierząt.
Czytaj również:
Kukurydza na polach, rolnicy interweniują o interwencyjny skup. Pomoże PKN Orlen?
Ruszyło wsparcie dla ochrony przed ASF, suszami i powodziami w rolnictwie
Nowa książka ujawnia katastrofalne skutki przemysłowego rolnictwa
Zobacz także: