Reklama

Reklama

7 osób zatrzymanych ws. nielegalnej dystrybucji leków

Agenci CBA zatrzymali siedem osób w sprawie tzw. odwróconego łańcuszka dystrybucji leków. Jak informuje Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego, ich wartość wynosi co najmniej 100 mln zł. W latach 2017-2018 leki były skupowane z aptek w całej Polsce, a następnie trafiały do sprzedaży w krajach europejskich.

Jak dodał Brodowski, zatrzymani skupowali leki na terenie całego kraju, z przeznaczeniem do wywozu poza granice Polski. Dotyczyło to m.in. leków onkologicznych, przeciwdepresyjnych, przeciwcukrzycowych i przeciwnowotworowych, w tym leków znajdujących się w wykazie Ministerstwa Zdrowia jako zagrożone brakiem dostępności w Polsce.

Wśród zatrzymanych lekarz i dyrektor hurtowni

Z informacji CBA wynika, że nielegalny proceder polegał na skupowaniu z aptek leków na podstawie fałszywych dokumentów zapotrzebowań; w tysiącach zapotrzebowania wystawiał, zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA, działający w grupie lekarz; zapotrzebowania wystawiane były na rzecz jednej z kontrolowanych przez zatrzymanych przychodni lekarskiej.

Reklama

Jak podało Biuro, leki nieprzeznaczane dla pacjentów, ale do hurtowej odsprzedaży i przez współdziałającą hurtownię, skupione nielegalnie na polskim rynku, zbywane były do krajów europejskich.

Jak poinformował Brodowski, organizator procederu - dyrektor podpoznańskiej hurtowni leków został zatrzymany w Warszawie. Z kolei - podało CBA - w woj. wielkopolskim i woj. podlaskim, agenci CBA zatrzymali współwłaściciela i pracowników hurtowni; lekarz wystawiający zapotrzebowania in blanco zatrzymany został w woj. łódzkim; natomiast w Ostrołęce zatrzymano jednego z właścicieli sieci aptek współpracującego z rozbitą grupą.

Możliwe kolejne zatrzymania

Zgromadzone przez CBA materiały w tej sprawie zostały już przekazane Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku. Jak poinformował Brodowski, zatrzymani mogą usłyszeć zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów.

Funkcjonariusze Biura dokonali też przeszukań mieszkań, samochodów i pomieszczeń firmowych zatrzymanych. "W wyniku przeszukań zabezpieczono m.in. setki pustych, niewypełnionych druków zapotrzebowań - na każdym mogło znaleźć się wiele rodzajów poszukiwanych leków w dużych ilościach" - przekazał Brodowski.

Pierwszy o zatrzymaniach poinformował Polsat News. Z informacji stacji wynika, że od 2014 r. grupa mogła nawiązać współpracę z ponad sześcioma tysiącami aptek i punktów aptecznych w całej Polsce.

CBA nie wykluczyło dalszych zatrzymań w tej sprawie. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy