Reklama

Reklama

500 plus. Trzy najważniejsze zmiany w wypłacaniu pieniędzy

500 plus przeszło pewne zmiany dotyczące sposobu jego wypłacania. Zmiany w programie dotyczyły zarówno samej składanej dokumentacji, jak i terminu wypłat. Od 1 czerwca rozpoczął się nowy okres rozliczeniowy. Sprawdźmy, jakie trzy najważniejsze zmiany pojawiły się w programie 500 plus.

Program 500 plus już 1 czerwca ruszył z nowym okresem rozliczeniowym, obowiązującym do 31 maja 2023 roku. Sprawdźmy, jakie zmiany nastąpiły w najnowszym cyklu wypłacania funduszy rodzinom. Kiedy możemy spodziewać się pieniędzy na koncie bankowym? Co jeszcze zmieniło się w programie? Przedstawiamy trzy najważniejsze zmiany dotyczące programu 500 plus.

500 plus. Zmiany w programie: Czym zajmuje się ZUS?

Już od początku roku zmienił się organ, który przyjmował od nas wnioski. Kwestia wypłacania świadczeń zmieniła się natomiast od 1 czerwca. Wcześniej za wnioski odpowiedzialny był wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Wnioski można było składać w Urzędzie Miasta czy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Obecnie to Zakład Ubezpieczeń Społecznych zbiera dokumenty oraz wypłata pieniądze z programu. Zmiana organu zajmującego się 500 plus miała usprawnić proces wnioskowania o fundusz. Dodatkowo według projektów zmiana świadczeniobiorcy skutkować miała zmniejszeniem kosztu obsługi.

Reklama

Żeby zachować ciągłość wypłacanych środków z funduszu, należało złożyć wniosek w ZUS przed końcem kwietnia. Jeśli ktoś zapomniał, wciąż może starać się o wyrównanie. Dokumenty złożone do końca czerwca pozwalają otrzymać w sierpniu wyrównanie za 3 miesiące. Wnioski składane w lipcu nie otrzymają już szansy na opłaty wyrównawcze. Pieniądze z programu 500 plus będą wypłacane od miesiąca, w którym dokument został złożony. 

500 plus. Zmiany w programie. Nowe terminy wypłacania funduszy

Zmiana świadczeniodawcy skutkuje zmianą terminu wypłacania środków. ZUS zaplanował wypłaty na 4, 7, 9, 14, 18 oraz 20 dzień miesiąca. W przypadku daty, która wypadnie w weekend, przelew zostanie wykonany wcześniej. Przedstawione dni miesiąca są tymi, w które środki już powinni znaleźć się na koncie rodzica.

Każda osoba wnioskująca o 500 plus dostanie przypisany konkretny dzień wpływów funduszy na konto. Będziemy mogli je zweryfikować przez Internet. Data wpływów widoczna będzie w zakładce "wypłaty i kwoty" na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

500 plus. Zmiany w programie. Wnioski wyłącznie przez Internet

Z powodu przejęcia przez ZUS odpowiedzialności za wnioski, zmienił się sposób ich składania. Od początku 2022 roku wszystkie dokumenty przekazywane są wyłącznie online. Wysyłka możliwa jest przez portal Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, przez PUE ZUS lub bankowość elektroniczną. W formie elektronicznej odesłane zostaną również dokumenty i decyzja o przyznaniu funduszy na kolejny rok.

Podane zmiany nie są pierwszymi, które dosięgły programu 500 plus. Wsparcie finansowe rodzin weszło w życie w kwietniu 2016 roku. Od tamtego czasu pojawiało się wiele zmian. Jedną z najgłośniejszych była zmiana z lipca 2019 roku. To właśnie wtedy dofinansowanie zaczęło przysługiwać również na pierwsze dziecko. Wcześniej dostępne było wyłącznie od drugiego dziecka.

***

Czytaj także:

Raport NIK: Miliard złotych wyrzucony w błoto na Lubelszczyźnie

Badanie: Prawie połowie Polaków zdarza się udawać, że pracują

Rząd: W 2023 roku podniesiemy płacę minimalną. Dwa razy

Reklama

Reklama

Reklama