Reklama

500 plus na psa i kota. Tobie też przysługują dodatkowe pieniądze?

Dofinansowanie na psa i kota to nowy program skierowany do właścicieli domowych zwierząt w wielu gminach i miastach w Polsce. Dotacje, które potocznie określane są jako 500 plus na psa i kota, obejmują zabiegi weterynaryjne. Na co przysługuje dofinansowanie na psa i kota? Kto może skorzystać z dodatkowych pieniędzy dla właścicieli zwierząt i na jakich zasadach? Oto szczegóły.

500 plus na psa i kota. Właściciele zwierząt mogą starać się o dofinansowanie

Dofinansowanie na psa i kota, potocznie nazywane 500 plus na psa i kota, to nic innego jak dopłaty dla właścicieli domowych zwierząt na zabiegi weterynaryjne. Utrzymanie pupila wiąże się z dużymi wydatkami, które dotyczą nie tylko karmy, ale również wizyt w gabinetach weterynarzy.

Koszty leczenia psa lub kota mogą wynieść bardzo dużo, czasem to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Do tego dochodzą koszty ewentualnych badań, konsultacji, wizyt na zmiany opatrunków czy zakup środków przeciwbólowych. W ramach projektu, który ma na celu walkę z bezdomnością kotów i psów, właściciele tych zwierząt mogą uzyskać dofinansowanie na zabiegi weterynaryjne.

Reklama

500 plus na psa i kota. Na jakie zabiegi przysługuje dofinansowanie dla właścicieli zwierząt?

W ramach oferowanych projektów można otrzymać nawet 100 proc. dofinansowania do zabiegów, takich jak sterylizacja i kastracja psa lub kota, a także czipowanie. Najczęściej oferowana dopłata wynosi 50 proc. całkowitej ceny zabiegu. W tym przypadku połowę kwoty płaci właściciel i połowę kwoty pokrywa samorząd.

Najczęściej koszt tego typu zabiegów wynosi od 100 do nawet 500 zł. Dokładna suma zależy od kilku czynników: wieku, wagi, stanu zdrowia, ale też miejsca, w którym przeprowadzamy zabieg - w dużych miastach jest on droższy.

Kastracja i sterylizacja zwierząt to najlepszy humanitarny sposób na walkę z bezdomnością zwierząt. Pozwala ograniczyć rozmnażanie się psów i kotów, a co za tym idzie cierpienie tych niechcianych.

500 plus na psa i kota. Kto może skorzystać z dofinansowania?

Nie wszystkie samorządy w Polsce prowadzą akcje wspierania właścicieli psów i kotów w formie dofinansowania do zabiegu weterynaryjnych. Przed podjęciem decyzji o sterylizacji czy zaczipowaniu, warto zajrzeć na stronę internetową swojego urzędu albo zadzwonić, by dowiedzieć się, czy oferowane jest dofinansowanie.

500 plus na psa i kota. Na jakich zasadach można skorzystać z dofinansowania?

Zasady ubiegania się o dofinansowanie na psa i kota różnią się w poszczególnych regionach. Niemal jednak wszędzie, aby móc ubiegać się o pieniądze, trzeba przedstawić dowód zaszczepienia pupila. Dodatkowo trzeba udowodnić, że jest się mieszkańcem miasta, co można zrobić w prosty sposób, czyli przedstawić pierwszą stronę deklaracji PIT za poprzedni rok wraz z potwierdzeniem jej złożenia.

Aby móc ubiegać się o dofinansowanie na psa i kota, zwierzę powinno mieć minimum pół roku oraz nie cierpieć na żadne dolegliwości uniemożliwiające narkozę. Zazwyczaj konieczne jest także wypełnienie i złożenie pisemnego oświadczenia o woli dokonania zabiegu sterylizacji lub kastracji zwierzęcia. O szczegóły warto jednak dopytać w konkretnym urzędzie.

Zobacz też:

Trzeba złożyć nowy wniosek o 500 plus. ZUS przypomina o ważnym terminie

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy