Reklama

Reklama

5,5 tys. lekarzy wraca do pracy. Szczegóły porozumienia

Porozumienie z resortem zdrowia pozwoli nam spokojnie wrócić do prac - powiedział na konferencji prasowej Marek Twardowski z Porozumienia Zielonogórskiego. Poinformował, że w środę do gabinetów wróciło 5,5 tys. lekarzy.

Twardowski ocenił, że podpisane przez Porozumienie Zielonogórskie i resort zdrowia porozumienie "pozwoli nam spokojnie wrócić do pracy, stwarza bezpieczeństwo naszym pacjentom".

Wyjaśnił, że dokument zawiera m.in. zobowiązanie do wydania jeszcze w środę przez Narodowy Fundusz Zdrowia nowego zarządzania dot. pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej na 2015 rok. "Zarządzenie z 17 grudnia 2014 r. straci rację bytu" - podkreślił.

Twardowski dodał, że lekarze "zmieszczą się" w kwocie ponad 1,1 mld zł, która została przeznaczona na POZ i pakiet onkologiczny.

Reklama

Poinformował, że specjalny zespół roboczy, który zostanie powołany przez ministra zdrowia i w którym będą uczestniczyli lekarze PZ, będzie monitorował funkcjonowanie pakietu onkologicznego. - Po kilku miesiącach (zespół - PAP) oceni, jakie zmiany są potrzebne - powiedział przedstawiciel PZ.

Porozumienie z resortem zdrowia dotyczy ponadto umów, jakie lekarze powinni podpisywać z Narodowym Funduszem Zdrowia. "Umowy będą aneksowane, nie stracą ważności deklaracje pacjentów. Umowy od momentu, jak je podpiszemy, będą mogły być zmieniane za zgodą obu stron, a jeśli jedna ze stron nie wyrazi zgody, to nie zostanie to uznane" - poinformował Twardowski.

Przedstawiciel PZ dodał, że porozumienie zakłada ponadto deklarację dotycząca zmian ustawowych m.in. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Ponad 140 zł za pacjenta

- Roczna stawka kapitacyjna, czyli kwota, jaką lekarze POZ otrzymują za jednego pacjenta pozostającego pod ich opieką, wyniesie ponad 140 złotych -  poinformowali przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego. Dotychczas stawka ta wynosiła ponad 136 zł.

- Od 1 sierpnia lekarze będą mieli stawkę większą, czyli ponad 142 zł. Od września jeżeli osiągną pewien wskaźnik liczby wykonanych badań dodatkowych, będą mieli stawkę roczną w wysokości 144 złote - powiedział dziennikarzom negocjator z ramienia PZ Marek Twardowski.

Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski poinformował, że ułatwiony będzie dostęp do lekarzy specjalistów: dermatologa oraz okulisty. - Skierowanie do dermatologa lub okulisty pozostaje, ale będzie coraz mniej tych pacjentów, którzy będą wymagać tego skierowania - powiedział Krajewski.

Przedstawiciele PZ zapewnili, że gabinety lekarskie są lub jeszcze w środę zostaną otwarte. - Mamy satysfakcję, że doszło do porozumienia i że gabinety będą otwarte - powiedział Twardowski.

Nie będzie mnożników za choroby przewlekłe

- Porozumienie Zielonogórskie zgodziło się, by stawka za pacjentów z chorobami przewlekłymi była taka sama, jak za pozostałych - poinformowali przedstawiciele tej organizacji podczas środowej konferencji po zakończeniu negocjacji z Ministerstwem Zdrowia.

Do końca ub.r. lekarzowi rodzinnemu za pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia przysługiwała potrójna stawka. - Biorąc pod uwagę szczupłość budżetu i to, że pan minister wykazał tutaj nieugiętą postawę, odstąpiliśmy od (...) finansowania podstawowej opieki zdrowotnej korektorem 3.0 chorób układu krążenia i cukrzycy - powiedział prezes PZ Jarosław Krajewski.

Marek Twardowski z PZ wyjaśnił, że zamiast tego zwiększona zostanie stawka kapitacyjna (za jednego pacjenta) - ze 136,80 zł do ponad 140 zł rocznie.

- Dla nas było istotne podwyższenie stawki ze 136 do 140 zł z haczykiem, dlatego że od tej stawki buduje się różne wskaźniki z przedziałami wiekowymi. To jest, z naszego punktu widzenia, sporo więcej - powiedział.

Według przepisów, które obowiązują od początku br., jedynymi mnożnikami są te ze względu na wiek. Stawka jest podwójna w przypadku dzieci do 6 lat i osób powyżej 65. roku życia. Mnożnik za pacjentów w wieku 7-19 lat wynosi 1,2, zaś za tych w grupie wiekowej 40-65 lat - 1,1.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy