Reklama

Reklama

35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości i manifestacje

Główne obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbędą się dziś w Warszawie. Oprócz uroczystości oficjalnych nie zabraknie wydarzeń edukacyjnych, przybliżających wydarzenia z lat 1981-1983. Po południu odbędą się manifestacje Komitetu Obrony Demokracji oraz Prawa i Sprawiedliwości.

O godzinie 12.00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych kobietom prześladowanym, aresztowanym i internowanym w stanie wojennym. Ceremonia będzie połączona z Lekcją RP pt. "Nasza solidarność". Wcześniej, o godzinie 11.15, w Pałacu Prezydenckim wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk w towarzystwie Zofii Romaszewskiej wręczy nadane przez prezydenta Krzyże Wolności i Solidarności kobietom represjonowanym w stanie wojennym.

O godzinie 15.00 w siedzibie powstającego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych w Warszawie zaplanowano uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych byłym działaczom opozycji antykomunistycznej. W imieniu prezydenta aktu dekoracji dokona prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Reklama

Przez cały dzień (w godz. 10.00-18.00) będzie można wziąć udział w żywej lekcji historii w jeżdżącym ulicami Warszawy ikarusie. Autobus będzie poruszał się szlakiem miejsc związanych ze stanem wojennym. W ramach akcji Instytutu Pamięci Narodowej zaplanowano prelekcje historyków i śpiewanie piosenek z tamtego okresu.

Na godzinę 17.30 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN przewidziano spotkanie dotyczące najnowszej książki dr Grzegorza Majchrzaka "Tajemnice stanu wojennego".

Marsz KOD "Stop dewastacji Polski" i przemówienie prezesa PiS

Instytut zachęca również, by o godzinie 19.30 włączyć się w akcję "Zapal Światło Wolności". Nawiązuje ona do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan.

Po południu zaplanowano również kilka manifestacji. Marsz Komitetu Obrony Demokracji "Stop dewastacji Polski" ma rozpocząć się o 16.30 na rondzie de Gaulle'a. Manifestacja przejdzie Alejami Jerozolimskimi pod siedzibę PiS przy ul. Nowogrodzkiej. Tam zgromadzenie ma się rozpocząć o godzinie 17.00.

Obchody rocznicowe grudnia zaplanowało również Prawo i Sprawiedliwość. O godzinie 18.00 na Placu Trzech Krzyży szef partii rządzącej Jarosław Kaczyński wygłosi przemówienie. Przewidziano również wystąpienia działaczy opozycji PRL. Po uroczystościach delegacja PiS złoży kwiaty przed grobem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu.

Zobacz również:

Czy stan wojenny uratował nas przed sowiecką interwencją?

Co wiesz o stanie wojennym? [QUIZ]

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy