Reklama

Reklama

3 lipca Prawo i Sprawiedliwość wybierze prezesa

- Zgodnie z zarządzeniem podpisanym pod koniec maja przez prezesa Kaczyńskiego, 3 lipca odbędzie się kongres Prawa i Sprawiedliwości, na którym zostaną wybrane nowe władze ugrupowania: szefa partii, Rady Politycznej, sądu koleżeńskiego oraz krajowej komisji rewizyjnej - przekazał szef Komitetu Wykonawczego Krzysztof Sobolewski. Jarosław Kaczyński stoi na czele PiS nieprzerwanie od stycznia 2003 r.

W trakcie kongresu mają zostać przyjęte też zmiany w statucie ugrupowania. Przewidują one m.in., że ze struktury organizacyjnej PiS zniknie stanowisko Szefa Komitetu Wykonawczego. Na to miejsce - ponownie - pojawi się funkcja Sekretarza Generalnego partii; stanowisko to funkcjonowało do października 2009 r.; najprawdopodobniej obejmie je Sobolewski.

Ponadto nastąpią zmiany dotyczące m.in. organizacji struktur terenowych. Według założenia zmiany te mają poprawić zarządzanie okręgami i polegać m.in. na tym, że w okręgach zostaną ustanowieni pełnomocnicy Sekretarza Generalnego, którzy będą pełnić rolę sekretarzy okręgowych i dodatkowo nadzorować działania partii w regionie.

Reklama

Jak przekazał Sobolewski, kongres będzie w całości zamknięty; wyniki wyborów mają zostać przedstawione podczas konferencji prasowej, która odbędzie się po zakończeniu kongresu.

Morawiecki na wiceprezesa?

Polityk zaznaczył, że w trakcie sobotniego kongresu nie dojdzie do zmian wiceprezesów PiS. - Wiceprezesi wybierani są przez Radę Polityczną PiS, której pierwsze posiedzenie w nowym składzie zaplanowano na 4 lipca - poinformował szef KW PiS.

W tej chwili wiceprezesami PiS są: Beata Szydło, Joachim Brudziński, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak i Mariusz Kamiński. Od pewnego czasu pojawiają się spekulacje, że do tego grona miałby dołączyć premier Mateusz Morawiecki.

Początkowo kongres PiS miał się odbyć jesienią ubiegłym roku, jednak został przeniesiony z powodu pandemii COVID-19.

Jarosław Kaczyński prezesem od 2003

Jarosław Kaczyński pełni funkcję prezesa ugrupowania nieprzerwanie od stycznia 2003 r. Zastąpił wówczas na tym stanowisku swojego brata, późniejszego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który - jako pierwszy prezes partii - kierował ugrupowaniem w latach 2001-2003. 

Jarosław Kaczyński kilkukrotnie deklarował w mediach, że jeśli zostanie teraz wybrany na prezesa partii, będzie to jego ostatnia kadencja. 

Jak powiedział w wywiadzie dla Interii, chciał podać się do dymisji i nie kandydować już rok temu. "Był to świetny moment. Ale przyszedł covid" - mówił.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne