Reklama

Reklama

28 osób na granicy polsko-białoruskiej próbowało dostać się do Polski

W sumie 28 osób, w tym obywatele Kuby, Ghany, Indii i Somalii, próbowało w środę nielegalnie przedostać się przez polsko-białoruską granicę do Polski. Jak informuje Straż Graniczna, w okolicach Białowieży 15-osobowa grupa imigrantów przerzuciła przez zasieki z concertiny dwie drewniane kładki. Jednak po przybyciu na miejsce przez polskie patrole, grupa wycofała się na terytorium Białorusi.

Próby miały miejsca na terenach, za których ochronę odpowiada sześć placówek SG. Straż Graniczna napisała w komunikacie na Twitterze: 

Według danych Podlaskiego Oddziału SG, od początku roku było ponad 5,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski; w maju - ponad 900, do tej pory w czerwcu - blisko 350.

Rozporządzenie MSWiA obowiązuje do 30 czerwca

Jeszcze do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Reklama

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Mariusz Kamiński: Rozporządzenie nie będzie przedłużane

W ubiegłym tygodniu szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że rozporządzenie nie będzie przedłużane i przestaje obowiązywać od 1 lipca. Jednocześnie wojewoda podlaski wprowadził - wydanym w środę rozporządzeniem - czasowy zakaz przebywania w odległości 200 metrów od granicy państwowej z Białorusią. Rozporządzenie ma obowiązywać od 1 lipca do połowy września.

Bariera na granicy polsko-białoruskiej. Trwają odbiory ukończonych odcinków

Trwają odbiory techniczne ukończonych odcinków bariery budowanej na granicy polsko-białoruskiej. Jak informuje SG, przęsła ustawione są na długości ok. 140 km, na pozostałych odcinkach (łącznie zapora będzie miała 186 km) prace też są zaawansowane.

Praktycznie w całości gotowa jest droga techniczna biegnąca wzdłuż granicy, a wykonawcy deklarują dotrzymanie terminu oddania całej zapory do użytku z końcem czerwca. Do końca trzeciego kwartału tego roku ma być gotowa również tzw. zapora elektroniczna, czyli wyposażenie ogrodzenia w sieć czujników i kamer.

W siedzibie Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku powstanie centrum nadzoru działające w oparciu o tę barierę elektroniczną, które będzie zbierać informacje i przekazywać je do placówek, aby reagowały na konkretne sytuacje na granicy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy